• $8,2918
  • €10,1146
  • 489.121
  • 1444.87
04 Mayıs 2018 Cuma

ABD, Kore sulh olur mu?

Geçtiğimiz haftadaki birkaç günde, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında uzlaşma olabileceği gündeme geldi. Yıllarca birbirine itimat edemeyen iki ülke galiba anlaşıyor. 1948 yılından bu yana Kore adasında tek ülke olduğu fikri destek görmekte idi. Halbuki Kuzey Kore değişebilecek olan taraf. Güney Kore ise çoktan değişti. Bugün Güney Kore zengin bir ülke ve de 52 milyon kadar bir nüfusu var. Kuzey Kore ise ekonomik anlamda oldukça sorunlu.

Kore 1948 sonrasında ve de özellikle 1950-1953 arasında global siyasette gündeme gelmişti. Amerikalıların yaptığı ‘Güvenlik Kordonu’, Kore savaşının önemli bir nedeniydi. Ocak 1950’de ABD Dış İşleri Bakanı Dean Acheson, Kore yarımadasını Asya’nın defansif perimetresinden dışarıda tutmuştu ve de bu durum savaşa olanak sağlamıştı. Sovyet Diktatörü Joseph Stalin, Kuzey Kore’deki Kim Il Sung’a saldırması için izin vermişti ve de Kuzey Kore de, 25 Haziran 1950’de arzu edilen savaşı başlatmıştı. İlginçtir ki Kuzey Kore askerleri Birleşmiş Milletler kuvvetlerini adeta denize dökeceklerdi. Ama başka ABD kuvvetleri de gelince, Kuzey’i Batı’ya, Çin’e doğru sürdü. Ama yüzbinlerce Çin gönüllüsü Yalu nehrini aşarak, ABD kuvvetlerini sulh yapmaya mecbur kılmıştı. Sonuçta, çoğu Koreli 2.5 milyon kişinin öldüğü söyleniyor.

Kuzey Kore bu ortamdan sonra milli gelirinin yüzde 25 kadarını askerlere ve silahlara ayırır olmuştu. Güney Kore ise askerlere yüzde 2.5 ve de Çin de yüzde 2 kadar harcama yapıyordu.

Bugün Güney Kore artık ekonomik anlamda çok kuvvetli bir ülke. Kuzey Kore ise genç lideri tarafından nükleer silahlara teşvik ediliyordu. Ama Trump’ın Kuzey Kore’ye takılmış olması, sonunda nükleer silahlardan ayrılmazsa, ABD’nin ülkeye saldıracağı durumuna gelince ve Çin ve de Rusya Kuzey Kore’yi nükleer yaklaşımda desteklemeyince, Kuzey Kore Başkanı genç Kim Jong Un ilk başta nükleer silahlarla oynamaya başlamış ama ABD Başkanı Trump nükleer silahlara karşı çıkınca da, geçtiğimiz günlerde nükleer Silahları bırakacağını gündeme getirmişti. Kuzey Kore Başkanı Kim Jong Un, bir iki ay içerisinde Trump ile baş başa görüşecek ama geçtiğimiz hafta sonu Güney Kore Başkanı Moon Jae In iki ülkenin hududunda buluştular.

Birkaç ay içinde Trump ile Kuzey Koreli Başkan bir araya gelecekler ama nerede buluşulacağını ve tam zamanı henüz bilmiyoruz. Bekliyoruz!

<p>İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik müdahalesi devam ederken,

Kudüs'te tepki çeken görüntü! Mescid-i Aksa'dan alevler yükselirken Yahudiler Kudüs Günü'nü kutladı

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı