• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
20 Şubat 2018 Salı

ABD hane halkı gırtlağa kadar borçlu

Wall Street Journal tarafından ilan edilen 2017 yılının son üç ayındaki istatistiğe göre, ABD hane halkının borcu 193 milyar dolar artarak toplamda 13.15 trilyon dolara çıkmış bulunuyor.

Sayılar ABD’nin ‘New York FED’ adlı merkez bankası şubesinden ilan edilmişti ama enflasyon, vergi ve de nüfus değişimi gibi faktörleri göz altına almayan işlenmemiş borç verileriydi.

Toplam ABD üretiminin payı olarak bakıldığında, borç miktarı 2017 yılı son çeyreğinde ABD toplam üretiminin yüzde 67 kadarıydı. Söz konusu borç rakamı, kriz dönemi olan 2009 yılında ise yüzde 87 düzeyine kadar yükselmişti, fakat sonra da düşmüştü.

ABD vatandaşları genel olarak borçlarını ödemekteydiler, borçların geri ödenmesi en fazla 90 gün kadar gecikiyordu. Ödememe ise son dönemde hafifçe artarken de, 2017 yılı dördüncü çeyreğinde ödenmemiş borç miktarı, toplam borcun yüzde 3.12 düzeyine kadar gelmiş bulunuyordu.

En çok geciken borç ise, birkaç yıl gecikebilen konut ipotek borçları olabiliyordu. Kredi kartları borçları da son dönemde azalmıştı. Otomobil kredilerinde yeni araba almak için alınan krediler ise biraz artmıştı. Öğrencilerin okul kredisi borçlarını ödememe sorunu ise, resesyon öncesindeki dönemden daha da artmış durumdaydı.

Borç arttıkça ABD hanehalkının yatırımları ve gayrimenkul mülkiyeti de artmakta bulunuyor. Geçtiğimiz yıl halkın net varlık değeri, üçüncü çeyrekte, 1.74 trilyon dolar kadar artmış bulunuyor ve de toplamda 96.93 trilyona çıkmış. Geçen yıl artan hisse senetleri değerleri ve de gayrimenkul varlıkları değer artışı, vatandaşın servetini artırmış.

2017 yılı dördüncü çeyreği borç artışı ise, daha çok konut ipotek borcu artışı! İşlerine güveniyorlar ki, uzun vadeli konut alımını kullanıyorlar. Dördüncü çeyrekte borç 139 milyar artarak toplam 8.88 trilyona çıkmış. Genelde hanehalkının konut ipoteği borcunun, toplam borcun üçte ikisini oluşturduğu biliniyor. Ama son durumda gene de ipotek borçları, krizdeki resesyon öncesindeki borç düzeyinden daha düşük.

Uzmanlara göre, son dönemlerde konut alımı nakit parayla değil, daha çok borçla gerçekleşmiş bulunuyor. Kiraların artmış olması insanları konut satın alarak kira masraflarını düşük tutmaya itiyor. İnsanlar işlerinde kalacaklarına da güveniyorlar herhalde, yoksa uzun vadeli borçlanmayı seçmezlerdi!

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor