• $9,5273
  • €11,0983
  • 547.053
  • 1455.42
21 Ağustos 2014 Perşembe

ABD ekonomisinin toparlanması kuvvetli!

Global krizi çıkartan ülke ABD krizden en erken çıkan ülke oldu, global krize sonradan düşen Avrupa ise hâlâ sürünmeye devam ediyor.

Avrupa’da özellikle de euro bölgesinde üç büyük ekonomi, Almanya, Fransa ve İtalya kötü durumda. Euro bölgesinin 2014 ikinci çeyreğinde büyümesi tüm ülkeler göz önüne alındığında ortalama yüzde “0” . Bu Türkiye için de kötü bir durum. Her ne kadar Türkiye yüzde 3 değerinin üstünde bir 2014 büyümesi yaşayacak da olsa iki aydır veriler kötü gelmekte ve bunda temel ihracat pazarımız olan euro bölgesinin duraklaması önemli rol oynamakta.

Gözler Jackson Hole'da

Ancak ABD’de durum farklı. ABD için bugün tartışılan konu ABD’nin 2014 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 4 büyüdükten sonra önümüzdeki dönemde ne kadar zaman daha büyümeye devam edebileceği. Çünkü ABD’de resesyonlardan sonra gelen büyüme döneminin geçmiş resesyonlardaki süre rekoru 58 aydı, şu anda ise ABD tam beş yıldır toparlanma sürecinde. 2008 krizinden önceki üç resesyonda krizde kalma ve krizin sürme süresi ise ortalama 95 aydı. Son dönemde ABD ‘de toparlanma hızlanıyordu ama çok da kuvvetli değildi. Ama son gelen verilerde ABD’nin toparlanmasının kuvvetlendiği görülüyor. Tabii şu anda devam eden Jackson Hole toplantısında ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen’in söyleyecekleri bizim için çok önem kazanacak ama durumun çok kötü olmadığı da verilerden görülebiliyor.
ABD’de konut sektöründe Temmuz 2014 ayı yeni konut inşaatı başlangıcı verisi ilan edildi. Temmuz ayında 1.093 milyon konut inşaatı başladı ve bu da aylık yüzde 15.7 artış demek. Bir yıl öncesine göre ise konut inşaatı yüzde 21.7 artmış bulunuyor.
Temmuz ayındaki konut inşaat başlangıcında artışlar hem tek aile konutları hem de çok aile konutlarında görülmekte. Çok aile konutu artışları yüzde 28.9 ve tek aile konutları artışı da yüzde 8.3 oranında. Son bir yılda tek aile konutları artışı yüzde 10.1 ve çok aile konutları artışı da yüzde 44.7 olmuş.

1.05 milyon inşaat izni

Yeni inşaat izinleri artışı ise temmuz ayında yüzde 8.1 artarken, 1.05 milyon inşaat izni alınmış. Bir yıl öncesine göre de tek aile konutu inşaatı izinleri son yılda yüzde 3.9 artmış ama çok aile konutu inşaatı izinleri ise yüzde 14.1 artış göstermiş.
Son bir yılda inşaat sektöründe 116 bin ek kişi istihdam artışı da olmuş.
Şu anda yılda 1.093 milyon eve çıkan aylık inşaat başlangıcı sayısının 1.5 milyona çıkması krizin tamamen ortadan kalkmış olması demek olacak. Aşağıdaki grafikten konut sektöründeki toparlanmanın 2010 (çok aile konutu) ve 2011 (tek aile konutu) yılından bu yana devam ettiği görülüyor. Artış trendi de kuvvetli.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu