• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
30 Eylül 2013 Pazartesi

ABD ekonomik verileri orta karar!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan birkaç adet önemli ABD verisi var. Bunlardan birincisi 2013 yılı ikinci çeyrek reel büyümesi için ikinci tahmin raporundaki veri. 2013 ikinci çeyrek reel büyümesi daha önce yıllıklaştırılmış olarak yüzde 2.5 olarak açıklanmıştı. En son revize tahmin büyüme oranını değiştirmedi ve büyüme tahmini yüzde 2.5 olarak olarak kaldı. 
Bu yüzde 2.5 tahmini kullanılarak yapılan yıllık reel büyüme tahmini ise gidişatın toplam yıllık 2.2 büyüme temposunda gidiş olduğunu gösteriyor. 

GELECEĞE DÖNÜK SİNYALLER İYİ

Büyümeyle ilgili raporda en önemli değişim stoka üretim sayılarının düşürülmesi idi. Bu durum geleceğe dönük daha iyi bir büyüme demek. Özet bir ifadeyle daha sonraki 2012 üçüncü çeyreği için yüzde 1 civarında bir reel büyüme tahmini veren iktisatçılar, bu rapordan sonra 2012 üçüncü çeyrek reel büyümesi için yüzde 1.5 civarında bir reel büyüme verisi gerçekleşmesi tahminini yapmaktalar. 
Tahminciler 2013 dördüncü çeyrekte ise büyümenin daha yüksek bir oranda olabileceğini ve hatta yüzde 3 civarına bile çıkabileceğini düşünmekteler. 

ŞİRKET KARLARI REKOR DÜZEYDE

Ancak resmi büyüme raporunda bir de hafifçe zayıf veri var. Revize tahmin hafifçe daha düşük şirket kârları verisi içeriyor. Ama şirket kârı verileri biraz daha düşük gelmekle beraber, gene de rekor düzeyde. 
Nominal GDP (reel büyüme artı enflasyon demek) ikinci çeyrekte yüzde 3.1 büyüme sergiledi ve bir yıl evveline göre de yüzde 3.1 artış içeriyor. Son iki yılda ise nominal GDP yüzde 3.8 artmıştı. 
Bu veriler FED üzerindeki faizi düşük düzeyde tutma baskısının azaldığı anlamına gelebilir. Ama diğer taraftan da açıklanan konut sektörü verisinde mevcut evlerin satışı için kontratlarda ağustos ayında yüzde 1.6 düşüş gerçekleşmiş. Bu da eylül verileri açıklandığında mevcut konut satışlarında düşüş gözlemleneceğine işaret eden bir sonuç. Halbuki temmuz ve ağustosta mevcut ev satışı (kontratlar değil ) artış göstermişti. 

HANEHALKI HARCAMASI ARTTI

Diğer taraftan ücret ve maaşlarda  bir evvelki aya göre kuvvetli artış olması sonucu hanehalkı gelir ve harcaması da arttı. Hanehalkı geliri ağustos ayında bir yıl evveline göre yüzde 3.7 artarken özel sektör ücret ve maaşları bir yıl öncesine göre yüzde 4.4 arttı. 
Reel gelir ise enflasyon çıkarıldığında bir yıl öncesine göre yüzde 2.5 artmış bulunuyor. 
Reel tüketici harcamaları ise bir yıl evveline göre yüzde 2 civarında artmış. Bir evvelki yıl reel tüketici harcamaları yüzde 2.2 artmıştı. 
Diğer taraftan FED’in en sevdiği enflasyon endeksi olan özel tüketim fiyatları endeksi ise ağustos ayında sadece yüzde 0.1 artmış bulunuyor. Çekirdek tüketici fiyatları endeksi ise ağustos ayında yüzde 0.2 artmış. Yani enflasyon göstergeleri FED’in hedefi olan yüzde 2 düzeyinin oldukça altında. 
Özetle enflasyon likiditenin acilen daraltılmasını gerektirmiyor ama büyümenin yavaş yavaş artacak olması da likidite daraltma kavgasının ve bütçe ve borç stoku zıtlaşmalarının ağustos ayında henüz bir ters etkileri olmadığını gösteriyor. Veriler ne siyah, ne de beyaz, gri!    

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler