• $13,5247
  • €15,3149
  • 796.625
  • 1910.29
26 Eylül 2012 Çarşamba

ABD daha iyi durumda!

Global kriz 2008 yılında ABD'de, konut ve bankacılık sektörlerinde başlamış ve sonra da tüm sektörlere ve ülkelere sıçramıştı. Bu tür kriz ortamlarında alına politika tedbirleri önemli ama sorunların çözülmesinde en önemli etken de beklentiler. Beklentileri değiştirmek kolay değil. Alınan ekonomik tedbirler tek başına beklentileri tamir edemiyor. ABD 2008 yılında erkenden önlem almakta ulusal kararlılık gösterdiği için psikolojik depresyondan erkenden çıkmıştı. Şu anda da nerede ise üç yıla yakın bir süredir zayıf da olsa pozitif büyüme yaşamakta.
Tabii ABD'de işsizlik oranının yüzde 8 düzeyinin altına düşmemesi (normal işsizlik oranları yüzde 5-6 arasında) ve konut sektörünün toparlanmasının da oldukça  yavaş gelişmesi, ABD'de morallerin daha güçlü düzelmesine engel olmakta ve büyümenin yüzde 2 düzeyinin daha üstüne çıkmasını geciktirmekte idi.
Ancak son dönemde dünyanın her yerinde Merkez Bankacılarının muslukları bir kere daha açmaları piyasalarda iyimserlik yarattı. Birçok yerde başta hisse senedi piyasaları olmak üzere iyimserlik rüzgarları esmekte. Sanki dünya genelinde beklentiler değişiyor gibi.
13 Eylül'de ABD Merkez Bankası FED üçüncü dalga parasal genişlemeyi ilan etmiş, bir hafta sonra Avrupa Merkez Bankası muslukları açacağını belirtmiş ve sonra da geçtiğimiz günlerde Japonya 128 milyar dolarlık varlık alımı yaparak piyasaları likit hale getireceğini duyurmuştu. Bu politika tedbirleri beklentileri olumlu etkiledi.
Tabii eleştiriler de var. Parasal genişlemenin enflasyon getireceği veya likidite artışının pek faydalı olamayacağı, çünkü sorunların yüksek faizlerden değil, beklentilerden kaynaklandığı türü görüşler de taraftar bulmakta.
Tabii bir de görülmeli ki, bu yıl sonunda ABD maliye politikası tarafında da negatif gelişme potansiyeli mevcut.
ABD'de  geçmişte George Bush tarafından getirilen vergi indirimlerinin süresi dolmakta ve kamu harcamalarının da azalması gündeme gelmekte. Bu duruma siyaset müdahale etmediği  takdirde de ABD'de ekonominin GSYİH'nın yüzde 5 kadarına kadar çıkabilecek boyutta  darbe alması ve ülkenin yeniden yavaşlaması olasılığı gündeme getiriliyor. ABD'de birkaç ay sonra seçim var. Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar bu sorunu çözmek arzusunda ama siyaset seçim yaklaşırken nasıl çözüm getirileceği konusunda karar henüz veremiyor.
Bu arada ABD konut sektöründen de son haftada iyi haberler gelmeye de başladı. Hem konut satışları hem de konut fiyatları konusunda yukarıya doğru eğilimler kuvvetlenmiş görülüyor. Son 12 ayda mevcut konutların satışları yüzde 9 artmış bulunuyor. Yeni evlerin satışları da yüzde 25 artmış durumda. Yeni konut inşaatı başlangıçları da yüzde 29 artmış. En önemli iki konut fiyatı endeksi Case-Shiller ve FHFA endeksleri de son altı ayda yüzde 7 civarında bir yıllık artış temposu sergilemekte. Nihayet değişen beklentiler konut sektörüne de ulaşmış denebilir. Uzmanlar konut sektörünün tam toparlanması için üç yıl daha geçmesi gerektiğini vurguluyorlar ama  beklentiler de oldukça değişmekte! Unutulmamalı ki ekonominin teorisi ve kuralları vardır ama sonucu her zaman siyasetin ne yaptığı belirler! ABD her şeye rağmen global üretimin beşte birini yapar ve global çapta en büyük tüketicidir! ABD'de beklentilerin değişmesi önemli!

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor