• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
3 Ağustos 2013 Cumartesi

ABD cephesinde yeni bir şey yok

Artık herkes biliyor ki 2008 yılında dünyanın kaderini etkileyerek global kriz yaratan ve ortalığa likidite saçan ABD, bu sefer de 2013 yılında krizden çıkma sürecinde likidite sıkıştırmak yoluna giderek bir kere daha global sorun yaratma durumunda. Türkiye de, ABD hızla iyiye gittiği takdirde,  sermaye çıkışı  nedeniyle sorun yaşayabilecek olan ülkelerden. Dolayısıyla biz de tüm dünya gibi ABD verilerine ve ABD Merkez Bankası’nın söylemlerine “potansiyel kurban” statüsünde bakmaktayız. Dün ABD ikinci çeyrek reel büyüme sayısı ilan edildi. Büyüme tahminlerin çok üstünde 1.7 düzeyinde oldu (bir evvelki çeyreğe göre büyümenin yıllıklaştırılmış değeri). Büyümeye en büyük katkıyı tüketim ve yatırım yaparken, net ihracat ise büyümeyi aşağıya çekti. Verilerde agresif şekilde likidite daraltılmasını gerektirecek bir şey yok. Veriler büyümenin 2013 yılının ikinci yarısında daha güçlü olacağını ve 2014 reel büyümesinin ise yüzde 3 değerine yaklaşacağını işaret ediyor. 
ABD reel büyüme grafiğine bakıldığında son dönemin aslında zayıflık içerdiği görülüyor. Hemen vurgulayalım. Aynı gün açıklama yapan ABD Merkez Bankası’nın açıklamalarında likidite daraltılmasına başlanacağını ima eden hiçbir emare yoktu. Tersine FED,  konut ipotek faizlerinin yükselme trendinde olmasının konut sektörünü kötü etkileyebileceğini ve bunun büyüme açısından ters etki yaratacağını vurguladı. Ayrıca enflasyonun sürekli yüzde 2 düzeyinin altında olmasının ekonomi için kötü olduğunu vurguladı. Üstelik QE denen parasal genişleme stratejisinin bitmesinden sonra da uzun süre faizleri sıfıra yakın düzeyde tutmaya devam edeceğini de belirtti. Diğer taraftan QE yaklaşımını bitirmek için daha evvel söylediği yüzde 7 düzeyinde işsizlik oranı ve faizleri yükseltmeye başlamak için şart koştuğu yüzde 6.5 işsizlik ile ilgili bir açıklama yapmadı. Tabii Kansas FED Başkanı E.George standart itirazını gündeme getirirken, daha önce itirazlar yapan  St.Louis Fed Başkanı J.Bullard bu sefer açıklamayı destekledi. 

BİR YILDAN FAZLA ZAMANINIZ VAR

Kişisel kanaatim FED’in aynen bugün olduğu gibi, eylül toplantısında da dramatik bir şey söylemeyecek ve yapmayacak olduğudur. Dolayısıyla kur riski olan ülke, kurum ve kişilerin kur riskinden kurtulmak için bir yıldan daha fazla bir zamanı olduğu şeklindeki görüşümü tekrarlıyorum. Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın da FED’e benzer tutum içinde olduklarını biliyoruz. Dolayısıyla ülkemizde reel büyüme, enflasyon, faiz ve kur konusundaki pozitif ve negatif değişimler (2013 yılının kalanında)  bizim kendi sorunlarımızdan kaynaklanacak. 
Yarın Türkiye şu anda nerede duruyor, neler bekleniyor konusuna eğileceğiz.     

<p>ABD'nin eski Başkanı Donald Trump devrildi. Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner da siyaset

Kushner siyaseti bırakıyor

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi