• $15,9575
  • €16,9056
  • 945.987
  • 2388.33
29 Ekim 2012 Pazartesi

ABD büyümeye devam ediyor!

Bu sütunda uzun zamandan beri ABD ekonomisinin resesyon tehlikesinin artık kalmadığını ve ABD'nin krizi başlatan ülke olarak, pragmatik davranıp, 2008 yılı sonunda gereken önlemleri aldığı için de krizden en çabuk çıkan sanayileşmiş ülke olduğunu yazmaktayım.
Bu tezi destekleyen en son veri de 2012 yılı üçüncü çeyrek ilk büyüme tahmininin açıklanması ile ortaya çıktı.
ABD reel GSYİH'si  2012 yılı üçüncü çeyrek için ilk büyüme tahmini yüzde 2.0 büyümeye işaret ediyor. Bu bir evvelki yılın aynı dönemine göre de yüzde 2.3 büyüme anlamına da geliyor. Böylece, aşağıdaki grafikte de görülebildiği gibi, ABD son 13 çeyrekte hep pozitif büyüme yaşadı. Onüç çeyrek de üç yıldan fazla bir zaman süresi!
Okurlarımıza küçük bir ikaz. ABD'nin bu çeyreği bir önceki çeyrek ile karşılaştırır, çıkan büyüme sayısı dört ile çarpılarak yıllık hale getirilir. Yani ilan edilen yüzde 2 büyüme tahmini ekonominin şu anda yıllık yüzde 2 civarında bir trend hızı ile büyüdüğünü ifade ediyor.

"abdbuyumeye.jpg"

Bu büyüme trendi bu yıl ciddi boyuttaki kuraklık ve tarım üretimi düşüşü sonucu tarım ürünü stoklarının 1983 yılından bu yana en düşük düzeye inmesine rağmen gerçekleşti.
Büyüme raporundaki en önemli artış ise yüzde 14.4 ile konut inşaatında görülen önemli yıllık artış yüzdesi gerçekleşmesi oldu. Konut sektörü de altıncı çeyrektir peşpeşe pozitif büyüme yaşamakta.
ABD'de tarım üretiminde düşüş ise global gıda fiyatlarını yukarıya ittiren bir faktör oldu.
ABD Dünya tüketiminin yüzde 20 kadarını yaptığından ABD'nin toparlanması tüm dünya ve bu arada Türkiye için için olumlu bir durum.
Büyüme tahminine ek olarak yeni ilan edilen verilerde dayanıklı tüketim malları siparişleri de eylül ayında yüzde 9.9 arttı. Dayanıklı tüketim malları siparişleri ağustos ayında düşmüştü, eylülde ise büyük artış gerçekleşti. Bu dalgalanma her zaman dalgalanmalar yaşadığı bilinen uçak sektörü siparişleri nedeni ile gerçekleşmiş. Ancak uçak siparişleri bir kenara bırakılarak ayıklanmış verilere de bakılsa makina siparişlerinin yüzde 9.2 artmış olması sonucu ayıklanmış dayanıklı tüketim malları talebi eylülde yüzde 2 artmış bulunuyor.
ABD'de yapılan tahmin ve yorumlarda seçim belirsizliği ortadan kalktıktan sonra ekonomik verilerde genel bir zıplama beklentisi de mevcut!
Şimdi bütün dünya Avrupa'da birşeyler gerçekleşmesini bekliyor.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister