• $8,5108
  • €10,2914
  • 498.365
  • 1441.33
09 Aralık 2013 Pazartesi

ABD büyümesinin perde arkası

Amerikan ekonomisinde olan gelişmelerin detayına bakmayan ülkemizin medya ve finans çevresi, ABD’nin üçüncü çeyrek reel büyümesinin % 2.8 değerinden yüzde 3.6 değerine revize edilmesini (Batı medyasından “ilham” alarak!) “Eh, artık bu büyüme verisinden sonra FED yakında likiditeyi kısmaya başlar!” teziyle yorumladılar.

ŞEYTAN AYRINTIDA GİZLİDİR

Hatırlanırsa ABD ilk çeyrekte yüzde 1.1, ikinci çeyrekte yüzde 2.5 ve üçüncü çeyrekte de revizyon sonrası yüzde 3.6 olmuştu. Bu da artan bir trend olduğuna göre, ABD’de işler iyi gitmekte idi denilebilirdi. Ama İngilizcede bir söz vardır, şeytan detayda gizlidir diye. Aşağıda ABD’deki büyümenin kaynağının ne olduğunu gösteren bir tablo veriyoruz. Bu tablo bir büyümeye katkılar tablosudur. Katkı demek pay ile artış hızının çarpımı demektir. Yani katkı büyümenin kaynağının ne olduğunu % olarak gösterir. flasyona katkılarını (yüzde artış çarpı TÜFE’deki pay) özetledik. Katkı demek pay çarpı artış hızı demek!

Şimdi tabloya bakalım! Özel tüketim üçüncü çeyrekte biraz azalan bir artış sergilemiş. Şirket yatırımları da azalan bir artış sergilemiş. Konut inşaatı da yatay artışta. Kamu harcamaları yüzde 0.1 ile minimal ve durağan katkı yapmakta. Net ihracat da minimal ve oldukça durağan bir katkı yapıyor.
Büyümenin çoğunluğu ise stoka üretimde yüzde 1.7 ile artış ile üretilen ve satılmayan mallardan kaynaklanmış. Tekrar edelim satılamayan mallar üretimi!
Ha, şimdi denilebilir ki, bu üretilen mallar yılbaşı furyasında ve 2014 Ocak ayında satılabilir. Bu olabilir ama siz FED Başkanı Bernanke olsa idiniz, stokların hızla azaldığını görmeden para politikasını değiştirir miydiniz? Ben değiştirmezdim!
Yarın ABD’nin ikinci verisi olan işsizlik oranının yüzde 7’ye düşmesinin detaylarını, anlamını ve nedenlerini inceleyeceğiz. Ama aşağıdaki ABD makine ve teçhizat yatırımı gidişatı yüzde artış grafiği de bakmaya değer! ABD’nin dördüncü çeyrek büyümesi sadece yüzde 1 olursa hiç şaşırmam!

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı