• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
01 Mayıs 2016 Pazar

ABD birinci çeyrek büyümesi güçlü değil!

ABD 2016 yılı ilk çeyrek büyümesi ilan edildi. Birinci çeyrek reel büyümesi yıllıklaştırılmış olarak 0.5 oldu. Beklentiler 0.7 idi, dolayısı ise büyüme beklenenden biraz daha az olarak gerçekleşti.

Tüketici harcamaları ve de konut inşaatı birinci çeyrek büyümesine en büyük katkıyı yaptı. Şirket yatırımları, stoğa üretim, ticaret, ve ticari inşaat sektörleri büyümeyi aşağıya çeken faktörleri oluşturdular.
Gene de özel tüketim, şirket yatırımları ve de konut inşaatı birinci çeyrekte yıllık bazda 1.2 büyüdü. Bu sayı da bir evvelki yıldan yüzde 2.6 daha yüksek gerçekleşti.
Tüketim büyümesi yıllık yüzde 1.9 ile orta karar büyümüş olurken, konut inşaatı yıllık yüzde 14.9 ile iyice arttı.
GDP fiyat endeksi ise yıllık bazda birinci çeyrekte 0.7 arttı. Nominal GDP ise birinci çeyrekte yıllık yüzde 1.2 arttı ve de bu sayı, bir yıl evveline göre yüzde 3.2 daha yüksek oldu.
Genelde ABD ilk çeyreği oldukça düşük bir rakam olur. Bu da genelde kış ve kar ile ilişkilidir. Ama bu yıl yerel ve global ekonomik faktörler de büyümeyi küçültüyor.
Diğer taraftan da geçtiğimiz hafta işsizlik sigortasına yeni müracaat eden sayısı 9000 artarken toplam işsizlik ödemesi sayısı 257 bin oldu. Ama dört haftalık işsizlik müracaatı ortalaması 256 bin düzeyine indi. Bu da 1973 yılından bu yana en düşük veri. Devam eden işsizlik ödemeleri ise 5000 azalarak 2.13 milyon kişiye çıktı.
ABD 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 0.6 büyümüştü, 2014 yılında ise büyümesi eksi olmuş ve yüzde 0.9 azalmıştı. Conference Board iktisatçısı Brian Schaitkin ise 2016 yılında pek yüksek olamayan bir büyüme yaşayacağız yorumunu yapmıştı.
Petrol fiyatlarının ise şirket yatırımlarının zayıf olmasına neden olduğu ve bunun petrol gruplarının taleplerinin azalması nedeni ile gerçekleştiği konuşuluyor. ABD’de dış ticaret açığı da arttı, çünkü dolardaki değer artışı, ihracatı azalttı ve dış ticaret açığını da büyüttü.
ABD’ madencilik ve kuyu açılmasının daralması ise büyümeden yıllık bazda yüzde 3.36 azaltmış bulunuyor.
Aşağıdaki grafikte son üç çeyrektir yaşanan daralma açıkça görülüyor. Grafik ABD Merkez Bankasının neden faize ilişmediğini de açıkça gösteriyor.

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi