• $9,3439
  • €10,867
  • 533.601
  • 1432.16
9 Şubat 2018 Cuma

2017 büyüme tahmini!

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi Betam yöneticilerinden Ozan Bakış ve de yardımcısı Uğurcan Acar tarafından derlenen 2017 büyüme tahmini ve de 2017 son çeyreği büyümesi, 26 Ocak 2018’de yayımlandı.

2017 yılı ilk çeyreği yüzde 5.3 ve de ikinci çeyreği de yüzde 5.4 olarak gerçekleşmişti. Üçüncü çeyrek ise yüzde 11.1 ile çok yüksek büyüme ile dikkati çekmişti. Betam kesinleşen ekim, kasım ve kısmen açıklanan aralık ayı tahminleri kullanılarak dördüncü çeyreği bir yıl evveline göre yüzde 1.6 ve de yıllık büyümeyi de yüzde 7.4 olarak tahmin ediyor.

Araştırmacılar 2017 yılının dördüncü çeyreğinde, bir önceki çeyreğe kıyasla konut kredileri, dayanıklı tüketim malı imalatı ve ÖTV hariç tüm mevsim ve takvim etkilerinden ayıklanmış tüketim öncü göstergelerinin hepsinde artış olmasını bekliyorlar. Özellikle tüketim malı ithalatında artış dikkat çekici. Tüketim malı ithalatının yüzde 5.4 artması bekleniyor. Yani, bu veriler göz önüne alındığında, özel tüketim büyümesinin büyük oranda ithalata dayalı olacağı öngörülüyor.

Yatırımlar da yüksek seyrediyor. 2017 dördüncü çeyreğinde, üçüncü çeyreğe kıyasla yatırım malı ithalatı hariç tüm mevsim ve de takvim etkilerinden arındırılmış yatırım öncü göstergelerinin artması bekleniyor. Üçüncü çeyrekte yatırım malı ithalatı yüzde 16 artmıştı. Ancak 2017 yılı dördüncü çeyreğinde ise yatırım malı ithalatının yüzde 3.4 azalacağı da tahmin ediliyor. Benzer şekilde üçüncü çeyrekte yüzde 9.5 oranında artan ticari kredilerin de son çeyrekte yüzde 3.4 artacağını tahmin ediyoruz. Üçüncü çeyrekte azalan yatırım malı imalatının ve de son 3 ay içindeki üretim beklentisinin dördüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 0.7 ve de yüzde 12,3 oranında artacağı bekleniyor. Dördüncü çeyrekte kamu yatırım harcamaları hariç tüm yatırım öncü göstergelerinin de artması bekleniyor. Özetle, 2017’nin son çeyreğinde yatırım artışının yüksek olması da beklenmekte!

Dördüncü çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel ihracat yüzde 1.2 artarken, altın dışı reel ihracat endeksinin yüzde 0.1 azalması bekleniyor. Dış ticaret rakamlarına bakıldığında ise tüm göstergelerin artması bekleniyor.

Kesinleşen kasım ve de kısmen açıklanan aralık ayı öncü göstergeleri ışığında 2017 dördüncü çeyrekte dönemsel GSYİH büyümesinin çeyreklik bazda yüzde 1.6 ve de yıllık bazda yüzde 7.4 olacağı tahmin edilmekte!

<p>Makyaj insanı güzel gösterdiği gibi hiç istemediği şekilde de gösterebilir. Çünkü güzel gösteren

En sık yapılan 5 makyaj hatası nelerdir?

Dünya'ya devasa bir asteroid çarpınca neler yapılacak?

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor