• $9,3079
  • €10,8406
  • 529.652
  • 1429.85
11 Ekim 2013 Cuma

2014 nasıl bir yıl olacak?

Washington’da gerçekleşen IMF-Dünya Bankası  toplantıları öncesinde   iki gündür ekonomik veri bombardımanına tutulduk. IMF 2013 yıl sonu “World Economic Outlook” yani revize tahmin sayılarını açıkladı. Diğer taraftan da ülkemizin 2014 -2016 orta vadeli program hedefleri kamuoyuna sunuldu. 
Aşağıdaki ilk tabloda önce elimizde veri olduğu kadarıyla karşılaştırmalı olarak önce O.V.Ülke Programı ile IMF Türkiye tahminlerini karşılaştırdık. Global ortam o kadar kaotik ki tahmin yapmak çok çok zor. 2014 ötesine bakış adeta imkansız. 
Tahminler arasında aslında büyük bir fark yok. IMF cari denge açığı /GSYİH hasıla oranı açısından daha kötümser. Bizim kendi reel büyüme tahminimiz de IMF tahmininin altında. Benim şahsi tahminim de 2013 reel büyümesinin yüzde 3- 3.5 aralığının üstüne çıkmayacağıdır.  

Diğer taraftan elimizde bir çok önemli değişken açısından Orta Vadeli Program çerçevesinde hedefler var. Bence 2014 yılı sonrası tahminler daha çok temenni olur.  Çünkü dünya ABD ve kriz nedeniyle hâlâ büyük bir belirsizlik içinde, bu nedenle de OVP’nin 2014 sonrasındaki hedeflerini buraya taşımadık. 

Nüfusu 2013 yılında 76.0 milyondan 2014 yılında 76.9 milyona çıkması beklenen ülkemizde 2014 yılı için kişi başına dolar gelirde yıllık 500 dolara yakın bir artış gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye gene hem  toplam kamu bütçe açığında hem de toplam kamu borç stokunda geçmişe göre iyi bir durumda olacak. Kamu maliyesi ve bankaları 2001 krizi sonrasında düzeltmiştik. Şanslıydık, 2001 krizi dünyada global bir sorun yokken gerçekleşmişti. Biz de çözüm üretmiştik. 
IMF ve hükümet cari açıktan rahatsız. Çünkü açık arttığında ekonominin büyümesini yavaşlatmak zorunda kalıyoruz. Aslında açığın büyüklüğü tasarruf zafiyetinden ve aşırı harcamadan kaynaklanıyor. Döviz kurunu paramız aleyhine değiştirerek ihracatı arttırabileceğimiz düşünülüyor. Durgunluk ortamında nasıl olur belli değil. IMF ve hükümet tasarrufun artırılması gerektiğini vurguluyorlar ama bunun nasıl sağlanacağı konusunun topluma anlatılması gerek. Belki işe enerji tasarrufu önlemlerinden başlanması lazım, lüks tüketimden de vazgeçmek gerek. Önümüzdeki günlerde ekonomik durum, beklentiler ve IMF toplantılarından haberlere devam edeceğiz.

 

 

<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu