• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
19 Mayıs 2014 Pazartesi

2014 büyümesi 2013 temposuna benzer gibi duruyor!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi “Betam” araştırmacıları Dr.Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen, 2014 ilk çeyreği için tahminlerini revize ederek yayınladılar. Araştırmacıların tespitlerine göre 2014 yılı ilk çeyreğinde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı. İhracat miktar endeksi yüzde 1,4 artarken, ithalat miktar endeksi ise yüzde 1,5 oranında azaldı. Mart ayı verilerinin tamamlanmasıyla ilk çeyreğe ilişkin görünüm belirginleşti. Göstergeler ilk çeyrekte tüketim ve yatırımların azaldığını gösteriyor. İhracat artarak büyümeye destek veriyor. Ancak sanayi üretimi son iki aydır hafifçe azalma eğiliminde. Bu nedenle büyüme tahminini 0,1 puan aşağı yönde revize ettiler. Geçen çeyreğe kıyasla ekonominin ilk çeyrekte yüzde 0,4 oranında büyüyeceğini, önceki yılın aynı çeyreğine göre yıllık büyümenin ise yüzde 3,7 olacağını tahmin ediyoruz. Bu kabaca 2013 yılına benzer bir büyüme tablosu. Öte yandan cari açık azalmaya devam ediyor. Mart ayı cari açığı 3,2 milyar dolar olarak açıklandı. 12 aylık cari açık toplamı, geçen aya kıyasla, 2,5 milyar dolar düşerek 59,9 milyar dolar oldu. Cari açığın GSYH’ye oranının ilk çeyrek sonunda yüzde 7,5’e düşeceği tahmin ediliyor. Altın hariç cari açık beklentisi ise yüzde 6,4.

Diğer taraftan geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası Başkanı Yellen konut sektörünün ABD açısından henüz yeterli büyümediğini ve bazı konut sektörü sorunları oluşabileceğini vurgulamıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde ilan edilen konut sektörü verilerinde Nisan ayında ABD konut sektöründe yeni inşaat başlangıçlarında artış yüzde 13.2 oldu. Toplam yeni konut inşaatları başlangıcının yüzde 39,5 kadarı birden fazla konuttan oluşan inşaatlar. Bu da 1985 yılından bu yana en yüksek yüzde.
İnşaatı devam eden ve henüz bitmemiş konutlarda ise nisan ayında yüzde 2.5 artış oldu ve bu bir evvelki yıldan yüzde 21.3 daha büyük bir sayı.
Konut artışları nüfus sayıları tarafından da desteklenerek kabaca 2015 yılında yılda 1.5 milyon adetlik artış trendine gelmekte. Bu nedenle ortada pek ABD konut sektöründen kaynaklanacak bir risk olmadığı şeklindeki görüşe angaje olmak gerekir diye düşünüyoruz.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor