• $9,2892
  • €10,7731
  • 526.71
  • 1412.56
18 Ağustos 2014 Pazartesi

2014 2. çeyrek reel büyümesi yavaş!

Bilindiği gibi ülkemizde büyüme ve diğer makro veriler geç yayınlanır. Betam, Bahçeşehir Üniversitesi Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi her çeyrekte TÜİK tarafından gerçekleşme ilan edilmeden evvel , eldeki aylık verilere dayanarak reel büyüme ve cari denge tahminlerini yayınlar.

Aşağıda “betam “ 2014 ikinci çeyrek tahminlerini özet olarak ve tablo olarak veriyoruz. Tahminler betam araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen tarafından gerçekleştirilmiştir.
Araştırmacılar derler ki mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi üretim endeksi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı, ama ihracat miktar endeksi yüzde 0,6, ithalat miktar endeksi yüzde 2,3 oranında azaldı. Göstergeler ikinci çeyrekte sanayi üretiminin bir önceki çeyreğe kıyasla hiç artmadığını, tüketim ve yatırımlarda canlanmanın da zayıf kaldığını gösteriyor. İhracattaki düşüş ise net ihracatın çeyreklik büyümeye katkısını negatife çeviriyor. Bu, çeyreklik görünümdeki zayıflık nedeniyle ikinci çeyreğe dair büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ediyorlar. Bir önceki çeyreğe kıyasla ekonominin daha önceki tahmin olan yüzde 0,4 yerine yüzde 0,1 oranında büyüyeceğini, önceki yılın aynı çeyreğine göre yıllık büyümenin ise yüzde 3,4 yerine yüzde 3,1 olacağını tahmin ediyorlar.
Haziran ayı cari açığı 4,1 milyar dolar olarak açıklandı. 12 aylık cari açık toplamı, geçen aya kıyasla, 0,7 milyar dolar düşerek 52,2 milyar dolar oldu. Cari açığın GSYH’a oranının ilk çeyrek sonunda yüzde 7,5’den ikinci çeyrek sonunda yüzde 6,6'ya düşmesi bekleniyor. Altın hariç cari açık oranının ise yüzde 6,4'den yüzde 5,9'a ineceğini tahmin ediliyor.
Bu beklentileri de aşağıdaki tabloda bir kere daha özet olarak aktarıyoruz.
Tahminlerin sonucunda 2014 yılı ikinci çeyreğinde büyümenin yavaşlayacağını ve cari denge/GSYİH oranının daha düşük bir tempoda da olsa düşmeye devam edeceğini görmek mümkün! Bu da yıllık reel büyümenin daha önceki yıllık yüzde 4 oranındaki beklentiden eldeki son veriler çerçevesinde yüzde 3 oranına doğru gerilemesi demektir. Tabii yılın son altı ayında trendler değişmezse!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu