• $9,5035
  • €11,0533
  • 549.011
  • 1519.25
16 Ocak 2014 Perşembe

2013 büyümesi yüzde 4'ü geçecek

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi "BETAM" 14 Ocak tarihinde 2013 yılının henüz ilan edilmemiş olan dördüncü çeyrek gelişmeleri konusunda tahminlerini yayınladı. Her dönemde Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen tarafından hazırlanan tahminleri bir tablo olarak aşağıya alıyoruz.
Hatırlanırsa 2013 yılı reel büyüme tahmini OVP hedeflerinden biri olup, geçtiğimiz günlerde yapılan en son tahminde Dünya Bankası tarafından yüzde 4.3 olabileceği tahmini yapılmıştı. Sayın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise yüzde 4 değerinin biraz altında kalabileceğini bir konuşmasında gündeme getirmişti.
BETAM dördüncü çeyrek için tahminini her yıl eldeki son veri olan kasım ayı verilerinden faydalanarak (Aralık ayı verilerini görmeden) erken yayınlamakta.

BETAM'ın 2013 tahminleri

4. çeyrek büyüme (Çeyrek bazında) Yüzde 0.3
4. çeyrek büyüme (Yıllık bazda) Yüzde 4.8
Cari açık/GSYİH (2013 bütünü için) Yüzde 7.5
2013 büyüme (Yıllık bazda) Yüzde 4.2

Tabii Aralık ayının ikinci yarısında ortaya çıkan ABD FED kökenli riskler ne kadar etkili olacak belli değil. Ayrıca ülke içinden kaynaklanan siyasi gerilim de ekonomiyi ne boyutta etkiler konusunda da henüz bir tahmin yapmak da mümkün değil. İç siyasette gerilim devam ederse 2014 büyümesi yüzde 4 oranının altında kalır.

Diğer taraftan ülkemizde tahmin açısından en önemli verilerden biri olan Sanayi Üretimi endeksi son aylarda dalgalanmakta idi. Dikkatli istatistiki analiz yapmayanlar, mevsimlik düzeltmeleri izlemeyenler, örneğin Ayşe Teyze ile Ali Rıza Bey, sanayi üretiminin iki Bayram nedeniyle dalgalandığını ıskalamaktalar. Tabii bayramlar birkaç gündü ama, biz millet olarak bayramları bir haftanın üstüne hemen çıkartıyoruz ve bunun üretim açısından ne kadar zarar verdiğini de düşünmüyoruz. Kasım sanayi üretimi verisi bayram dalgalanmalarının etkisini telafi etti.

9 defa mektup yazan MB var!
Ülkemizde ekonomik yorumcuların sürekli sağa sola sık sık "sallama" yapmaları da moda oldu. Merkez Bankası enflasyon tahminlerinde yanıldı ve Hükümete mektup yazmaya mecbur kaldı diye tefrika yazan arkadaş için de küçük bir haberimiz var. İngiliz Merkez Bankası 2009 yılı kasım ayında enflasyon hedefinin altına düşmüş, sonra da 2011 yılında enflasyon yüzde 5.2 ile hedefin üstüne çıkmıştı. Bu süreçte BOE Başkanı Mervyn King hükümete tam dokuz defa mektup yazarak enflasyonun neden hedeften şaştığını açıklamak zorunda kalmıştı. Bazılarımız kalemi eline alınca gerçeklerden uzaklaşıyor, Merkez Bankacılığı'nı da kolay zannediyor.

<p> </p>

CHP-HDP ortaklığı... Çatlak kapıda mı?

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu