• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
13 Şubat 2013 Çarşamba

2012 sonu: Büyüme 2.6 Cari denge 6.4!

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretim Endeksi (SÜE) aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı. İhracat ve ithalat miktar endeksleri de sırasıyla yüzde 4,6 ve 6,4 oranında azaldı. Bu düşüşler 4. çeyreğe ilişkin ekonomik görünümü olumsuz etkiledi. Betam'ın dördüncü çeyrek için çeyrekten çeyreğe büyüme tahmini aralık verilerinin açıklanmasıyla aşağı yönlü revize edilerek yüzde 1,2'den yüzde 0,6'ya indi.  

KRİZ ÖNCESİNE DÖNDÜK
Bu tahmine göre bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 4. çeyrek büyüme oranını yüzde 2,4 olarak hesaplıyoruz. 2012 yılı için büyüme tahminimizi ise yüzde 2,7'den yüzde 2,6'ya çekiyoruz.  
Çarşamba günü  açıklanacak aralık ayı verileri ile beraber cari açığın 51 milyarın altına düşmesini bekliyoruz. Betam'ın yıllık cari açık tahmini ise GSYİH oranı olarak yüzde 6,4. Yani cari açık kriz öncesindeki düzeye inmiş bulunuyor. 
Aralık ayında SÜE'deki yüzde 1,5 oranında düşüş, çeyreklik bazda 
SÜE'deki artışı da üçüncü çeyreğe kıyasla yüzde 0,1'e geriletti. Başka bir deyişle sanayi üretimi dördüncü çeyrekte neredeyse hiç artmadı. Aralık ayında ithalat ve ihracatta da büyük düşüşler meydana geldi. Altın hariç ihracat yüzde 9,5, altın hariç ithalat yaklaşık yüzde 11 azaldı. Öte yandan çeyreklik bazda canlanmaya dair olumlu göstergeler hala yerlerini koruyor. Bunların başında tüketim malı ve yatırım malı ithalat ve imalatındaki artışlar geliyor. 

1 NİSAN'DA AÇIKLANIYOR
Reel kesim güven endeksinin aralık ayında bozulmaya başlamış olmasına rağmen çeyreklik bazda önemli ölçüde arttığı görülüyor. İMKB 100'de yüksek artışlar dördüncü çeyrekte olduğu gibi ocak ayında da devam ediyor. Binek otomobil üretimi de aralık ayında büyük düşüş göstermesine rağmen çeyreklik bazda yüzde 4 oranında arttı. Üçüncü çeyrekte tüketimdeki canlanma stok artışlarıyla dengelenmişti. Son çeyrekte de benzer bir durum karşımıza çıkabilir. Bu gelişmelerin ışığında büyüme tahminlerimiz aşağıya doğru revize edildi. Betam'ın dördüncü çeyrek için ilk büyüme tahmini çeyrekten çeyreğe yüzde 1,2 idi. Bu tahmini yüzde 0,6'ya çekiyoruz. 
Tüketici güven endeksi son üç aydır artıyor. Bu önümüzdeki aylar için iyi bir işaret. Dayanıklı tüketim mal imalatı ise 4. çeyrekte yüzde 0,5 azalırken, dayanıksız tüketim malı imalatı 4. çeyrekte yüzde 2,8 arttı. Tüketim malı ithalatı da son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,1 arttı. Genel olarak özel tüketim harcamalarının bu çeyrekte GSYH'a pozitif katkı yapmasını bekliyoruz.   
TÜİK 2012 yılına ilişkin büyüme rakamlarını 1 Nisan 2013 tarihinde açıklayacak!

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı