• $9,4592
  • €10,9798
  • 548.223
  • 1508.58
22 Mart 2012 Perşembe

2011 sonu, 2012 başı için yumuşak iniş tahmini

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' araştırmacıları Dr. Zümrüt İmamoğlu ve Barış Soybilgen, 2011 yılı sonu ve 2012 yılı ilk çeyreği için reel büyüme ve genel gidişat tahminlerini yayınladı. Araştırmacılar Türkiye'nin 2012 yılında yumuşak iniş yaşayacağını düşünüyorlar.
Betam tarafından yayınlanan araştırmanın özetini aşağıya aktarıyorum. Ne diyorlar?
Ocak ayı verilerinin yayımlanmasıyla 2012 yılı 1. çeyreğe dair ilk göstergeler tamamlanmış oldu. Sanayi Üretim Endeksi ocak ayında aralık ayına göre yüzde 3,1 azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 0,5 oranında arttı, ihracat miktar endeksi ise yüzde 2,9 azaldı. Göstergelerimiz arasına yeni kattığımız TUİK İmalat Sipariş Endeksi ise ilk çeyrekte yurtiçi talepte azalma, yurtdışı talepte ise artış öngörüyor. 2012 yılı 1. çeyrekte GSYH'nın geçen yılın son çeyreğine kıyasla yüzde 0,5 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bu tahmine göre 4. çeyrekte yıldan yıla büyüme oranını da yüzde 4,8 olarak hesaplıyoruz. 2011 son çeyrek ve yıllık büyüme tahminlerimiz ise hala sırasıyla yüzde 6,2 ve 8,4.
Dış ticaret dengesinde ocak ayında küçük bir düşüş meydana gelirken bu cari açığa yansımadı, ocak ayı sonunda 12 aylık cari açık 77,1 milyar dolar olarak kaldı. Ancak önümüzdeki aylarda, özellikle mart ayında, baz etkisinden kaynaklanan düşüşler bekliyoruz. 1. çeyrek sonu itibarıyla cari açığın GSYH'a oranının 9,9'dan 9,5'e düşmesini bekliyoruz.
2012'de büyümenin büyüklüğünü yurtiçi ve yurtdışı talepteki eğilimler belirleyecek. Yumuşak iniş senaryosuna göre iç talep daralırken, dış talebin artmaya devam etmesi ile net ihracat pozitif olacak ve cari açık azalacak. Sert iniş senaryosu ise iç talep hızla daralırken, dış talebin de Avrupa borç krizi nedeniyle daralacağını, cari açık çok fazla kapanmazken büyüme hızının çok düşük olacağını öngörüyor. Her ne kadar uluslararası kuruluşlar ve yatırım şirketleri Türkiye için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmeye başladılarsa da, iç ve dış talep trendinin özellikle 2012'de dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekiyor. Bu amaçla TÜİK'in yurtiçi - yurtdışı ayrımında açıklamaya başladığı İmalat Sipariş Endeksi'ni takip ettiğimiz göstergelere ekledik. 1. çeyreğe dair ilk veriler ocak ayında yurtiçi talepte gerilemeye, yurtdışı talepte ise artışa işaret ediyor. Ekonominin en azından şimdilik yumuşak iniş senaryosuna uygun ilerlediğini söyleyebiliriz.
Ocak ayında ihracatta gözlemlenen düşüş ise endişe verici. Son üç aydır ihracat artarken ithalat gerilemekteydi, ancak ocak ayında trend tam tersine döndü ve ithalatta yüzde 0,5'lik artış, ihracatta ise yüzde 2.9'luk azalış meydana geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) şubat rakamları da ihracatta mevsimsellikten arındırılmış olarak artış olmayabileceğine işaret ediyor.
2012'nin birinci çeyreğinde 2011 son çeyreğine göre büyümenin yüzde 0,5 olacağını tahmin ediyoruz.
Buna göre de yıllık bazda 2011 ilk çeyrekten 2012 ilk çeyreğe büyümeyi ise yüzde 4,8 olarak hesaplıyoruz.' 
Yukarıdaki tahminler ülkemiz açısından olumlu ve yumuşak iniş içeren tahminler!

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi