• $9,2629
  • €10,734
  • 525.429
  • 1409.56
7 Ağustos 2018 Salı

10. yılında global kriz ve sonrası

Yaşanan son global ekonomik kriz, 2007 yılında sistemde beklenmedik çatlaklar oluşmasıyla gündeme gelmişti. Sonra da Eylül 2008’de Lehman Brothers adlı finansal kurumun batması sonrası ABD bankacılık sistemi de ‘uçurumun kenarında’ durumuna gelmişti. Bugün, 2018 yılında, ekonomik felaket döneminden sonraki onuncu yıldayız.

Adam Tooze adlı tarihçi 700 sayfalık bir kitap yazmış ve de olayların bir de dört temalık özetini yapmış.

Bay Tooze 2008 sonrasındaki dönemleri dört ‘ana tema’yla özetlemiş ve tespitlerinin kısa özeti de aşağıda .

Donald Trump ve Brexit

Birinci tema hemen kriz çöküşünden sonraki toparlanma çabası! Bu dönemde felaketten sonra bankalar kurtarılmış ve de parasal ve fiskal sitem derhal serbestlenmiş ve desteklenmiş.

İkinci tema ise Euro Bölgesi krizinin gündeme gelmesi. Euro Bölgesi krizi Yunanistan ve İrlanda’nın büyük çöküşüyle başlamış ve de Portekiz, İtalya ve de İspanya’nın da çöküşüyle devam etmiş.

Acil politikalar gerekti

Üçüncü tema ise 2010 yılından sonra daha etkili bir fiskal politika yaklaşımına geçilmesinden oluşuyor.

Dördüncü tema ise Avrupa ve de Amerika’da populist politikaların gündeme gelmesi olmuş.

Bay Tooze ve de iktisatçıların çoğu da, kriz sonrasındaki acil politikalar gerekliydi diyorlar ama banka sektöründeki yöneticiler günahları için çok az bir fatura ödediler, Avrupa çok yavaş hareket etti ve de dar düşünceliydi. Bu nedenlerle de Yazar Tooze, “Popülizmin sonucu da Donald Trump’ın seçilmesi ve de Brexit oyu oldu” diyor.

Global bir ‘kalp krizi’

Bay Tooze güzel bir tasvir yapmış.

Merkez bankaları global bir ‘kalp krizini’ acil bir ameliyatla ortadan kaldırdılar. Ancak ‘hasta’ eski huylarına devam etti, sigarasını ve içkisini içiyor ve şişmanlatacak yemekleri yiyor. Bugün sağlıklı görünebilir ama bir sonraki hastalık daha da zor olacak ve 10 yıl evvel etkili olan tedaviler, ikinci defada etkili olamayacak gibi gözüküyor.

Yarın, bu köşede Yunanistan’ın içinde olduğu bugünkü durumuna bakacağız. Siz kendiniz kriz sonrası durumu değerlendirebilirsiniz!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi