• $17,9731
  • €18,2858
  • 1021.16
  • 2984.52
15 Şubat 2015 Pazar

İki farklı devre

Dün Gaziantep'te oynanan G.Antep-F.Bahçe maçında bugün gazeteyi açıp da bir çuval gol atılmış olduğunu gören kişi, "F.Bahçe müthiş oynamış" diyebilir. Ancak bu büyük bir yanılgı olur...

Maçın ilk devresinde daha 7. dakikada Kuyt, basit bir topu G.Antep'in iki stoperinin arasına attı, iki stoper de topu seyredince Emenike topun gelişine vurarak golü attı. Erkenden F.Bahçe 1-0 öne geçmişti. Genelde de F.Bahçe erken gol attığı maçları kazanır. Ancak bu maçın ilk devresi inanılmaz bir ilk devreydi. G.Antep, golü yedikten sonra, tam 6 tane gollük pozisyon buldu. Ve F.Bahçe ile Antep'in arasındaki fark şuydu; F.Bahçe tek bir pozisyon yakaladığı devrede rakibe 6 pozisyon vermiş ama tek pozisyonu gole çevirdiği için gol vuruşu yapamayan oyunculardan oluşan G.Antep'i yenme olanağı sağlamıştı.

Bir düşünelim F.Bahçe nasıl gol atar? F.Bahçe'nin iki tane Gökhan ve Caner gibi hücuma dönük beki var. Genelde bunlar hücuma çok katkı yaparlar ve F.Bahçe'nin ileride çoğalmasını sağlarlar. Ama Gökhan ve Caner ilk yarıda bu büyük silahı neredeyse hiç kullanmadılar. F.Bahçe de gol pozisyonu bulamadı. Diğer taraftan F.Bahçe genelde maçlarda orta sahaya hakim olurdu. Ancak sakatlıktan gelen Emre ve Mehmet Topal, orta sahaya hakim olma görevini yapamadılar. Onların temposuzluğuna da oyunu yönetmesi gereken Diego da uydu. Kuyt ise golün pasını verdikten sonra kendini emekli etti. İleride çoğalan bir F.Bahçe yaklaşımı olmadığından, Sow da pek kıpırdamadığından Emenike savunmanın içinde boğuluyordu. Böylece devre 1-0 skorla kapandı.

İkinci devrede sokaktan çocuk çevirseniz, “F.Bahçe ne yaptı?” diye sorsanız; F.Bahçe'nin savunmasını kuvvetli tutacak bir oyuncuya gerek olduğunu söylerdi. İkincisi bir evvelki hafta iyi oynayan Diego'nun bu hafta hiçbir şey yapmaması nedeniyle ileride hücumu organize edecek bir yaklaşım da sağlanması gerekir. İkinci yarı başladığında İsmail Kartal, herkesin düşündüğünü yaptı. Diego'yu oyundan aldı ve yerine Selçuk'u savunmanın önüne koydu. Böylece Emre ileriye daha çok gidebilir oldu. İlk devrede çok pozisyonu yakalayan ev sahibi, ikinci yarı da çok gol pozisyonu bulabileceğini sanıyordu ama herhalde İsmail Kartal, öyle bir fırça atmıştı ki F.Bahçe birden bire eskiden nasıl futbol oynadığını hatırladı. F.Bahçe takım olarak tempoyu artırdı. Caner ve Gökhan kenardan bindirmeye başladılar. Ve peş peşe 4 tane gol geldi.
İkinci yarıda bir önemli değişiklikte Kuyt'ın yerine Alper'in alınması oldu. Kuyt, nedense biraz yavaşlamış durumda. Maçın 81. dakikasında ise fazla şikayete başlayan Emre'nin yerine Meireles'i oyuna alan İsmail Kartal, oyuncularının kart almasını da engelledi.

Söylenecek şey şu: Bu 5-0'lık maç hem seyirci açısından hem de futbol açısından berbat bir maç. Böyle bir futbolun ligin ikincisi ile 7. arasında oynanması, bu ligden çıkan milli takımın da yurt dışına çıkınca neden perişan olduğunu da açıkça anlatıyor.

<p>Barış Akarsu Merhaba filmi Gişeci'nin bu haftaki konuğu.  Mert Dikmen ve Can Anar'ın senaristi ol

Barış Akarsu Merhaba filmi hakkında tüm bilinmesi gerekenler

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak

36 yıl garajda sakladı! Yolun 2 metre altında duran otomobil görenleri şaşırtıyor

Tarihi yapılarıyla Mahkemeağcin köyü! Yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor