• $9,2899
  • €10,7869
  • 526.709
  • 1414.72
25 Ekim 2016 Salı

Berbat bir maçtı

Ligde yedinci olan Konya ile 10'uncu durumda olan F.Bahçe, Konya'da karşılaştılar. Biz de iyi bir maç seyretmek niyetiyle yerimizi aldık ve hazırlandık. Ancak uzun zamandır seyrettiğim en kötü maçı seyredeceğim hiç aklıma gelmemişti.

F.Bahçe takımı, 10'uncu durumdan yukarıya gitmek istiyordu. Konya da kendi sahasında puan almak istiyordu. Ama ortaya koyulan futbol, her takımın da orta alan oyuncularının berbat olması nedeniyle hiçbir zaman ciddi hücuma dönüşemedi. Maçın ilk devresinde F.Bahçe'nin penaltı verilen pozisyon dışında gole gidecek pozisyonu yoktu. Bana sorarsanız 24. Dakikada Bülent Yıldırım'ın penaltı çaldığı pozisyon da penaltı pek olmayabilir.

Konya'nın ise 22. dakikada orta yapayım derken, kaleye şuta dönüşen bir pozisyonu vardı. O kadar. Yani bir futbol seyircisi açısından seyredilecek hiçbir şey yoktu. F.Bahçe'de her zamanki gibi Mehmet Topal sahanın her yerindeydi. Sağ tarafta oynayan Lens, 60 dakika iyi bir oyun oynadı. Emenike ise bulunduğu noktaya atılan topları aldı ama gol pozisyonuna çeviremedi. Van Persie ise her zamanki gibi sıfır katkı yapmaktaydı. 57. dakikada iki tane pozisyon tesadüfen Van Persie'nin önüne geldi. Vurulan bir kafa direkten dönerken, bir topu da kaleci engelledi.

Maçın ilk devresinde Konyaspor'un yüzde 40 top hakimiyeti, F.Bahçe'nin yüzde 60 top hakimiyiti vardı. İkinci devrede bu değişti. Konya yüzde 54, F.Bahçe yüzde 46 top hakimiyetine geldi. Yani bütün ikinci devre savunma yapan takım F.Bahçe'ydi. Hücum eden takım ise bir şey becerememesine rağmen Konya'ydı. 65. Dakikada Ömer topu dışarı vurdu. 67'de Van Persie'nin şutu dışarı gitti. Maçın en kritik olayı 69. dakikada yaşandı. 18 içinde F.Bahçe savunmasının önünde Skrtel, eli açıkken topa müdahale etti. Bu F.Bahçe lehine verilen penaltın daha penaltı durumuydu. Ama Bülent Yıldırım, sırtını dönüp çekti gitti. Maçın son 10 dakikasında her takımda oyuncu değişiklikleri yaptı. F.Bahçe 1-0'lık galibiyeti korumak için Van Persie'yi çıkartıp, Neustadter'i soktu. İsmail'in yerine de Alper oyuna girdi. Konya'da da Meha oyuna girdi. Ama aslında Konya'nın hücuma dönmesinde önemli faktör, ilk devreden sonra oyuna Bajic ve Milosevic'in alınmasıydı. Bu maç şu mesajı veriyor: Birinicisi Türkiye'de oynanan futbol çok geriye gitmiş durumda. Buna hem Aykut'un çalıştırdığı Konya hem de F.Bahçe için söyleyebiliriz. İkincisi her iki takımda da bir oyuncu kurucusu yoktu. Zaten Türk futbolunun çektiği ızdırabın büyük kısmı takımlarda akıllı oyun kurucu bulunmamasından kaynaklanıyor. Takımlarımıza oyun kurucu koymadığımız sürece bu ilkel futbol devam edecek.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Binlercesi kıyıya vurdu! İzmit Körfezi'nde korkutan görüntü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda

Özdemir Bayraktar'ın hayatından önemli anlar