• $13,2439
  • €15,141
  • 759.158
  • 1857.4
27 Nisan 2017 Perşembe

Amatör küme maçı gibi

Dün Başakşehir ile Fenerbahçe, Başakşehir’in sahasında kupa yarı finali maçına çıktılar. Tabii Başakşehir’in önemli oyuncuları eksikti, başta kaleci Volkan olmak üzere. Fenerbahçe’de ise sakatlık nedeniyle dışarıda kalan oyuncular vardı ve maçın gidişatı bir profesyonel lig maçından daha çok bir amatör küme maçına benziyor gibiydi.

Maçın ilk 12 dakikası çok ilginçti. Başakşehir 7. dakikada Cengiz’in attığı golle 1-0 öne geçti. Aslında Fenerbahçe kalecisi Volkan ilk hücumu çelmişti ama ikinci gol girişimi skoru 1-0’a getirdi.

11. dakikada ise yani tam 4 dakika sonra Cengiz skoru 2-0’a getirdi. Burada göze çarpan dışarıda kalan Başakşehir kalecisi Volkan’ın yerine oynayan, genç amatör kaleci Faruk’un oldukça güvensiz durmasıydı. Nitekim 2-0’dan sonra Fenerbahçeliler, Başakşehir kalesine çok sayıda uzak şut atmaya başladılar ve 12. dakikada Ozan’ın şutu skoru 2-1’e getirdi.

Ancak amatör küme maçı gibi gözüken maçta iş biraz zorlayıcı olmaya başladı. Van Persie santrfor oynuyordu ama Türkiye’ye geldikten sonra bana sorarsanız esas işi, rakip oyuncuları hırpalamaktı. Nitekim Başakşehir’in en önemli ve takım için son derece faydalı olan Mahmut, Van Persie’nin ilk yumruğundan kendini kurtardıktan sonra ikinci yumruğu Mahmut’un burnunu kanlar içinde bıraktı. Muhtemelen de Mahmut’un burnu kırılmıştı. Mahmut oyundan çıkarken Holmen sahaya girdi fakat Başakşehir’in maça hakimiyeti azaldı.

40. dakikada Başakşehir’li Epruanu’nun gol girişimini Fenerbahçe kalecisi Volkan ve direk kurtardı. Fenerbahçe şanslıydı ve maç 3-1’e gitse iş çok zorlaşacaktı.

İkinci devrede 60. dakikada sağdan yapılan ortada Van Persie skoru 2-2’ye getirdi. Bundan sonra her iki takım da çok faullü oynamaya başladılar. Önce Emre sarı kart gördü, sonra Lens gördü. Fenerbahçe maçı kazanmak istiyordu, bu nedenle Advocaat oyuncu değişikliklerine de geçti. 73’te Ozan çıktı Salih girdi, Van Persie’nin yerine de Sow girdi, diğer tarafta da Emre’nin yerine Mehmet Batdal oyuna dahil oldu. Başakşehir biraz daha hareketli oynamaya başladı. 88’de Visca ile 2 gollük şut attı, Volkan ikisini de kurtardı. 93’te ise Visca boş kaleye çaprazdan vurduğu gol girişiminde kaleyi ıskaladı ve maç 2-2 sonuçlandı.

Bu maç hakkında söyleyebilecek teknik bir şey yok. İki tane ligin favorisi olan takımın maçından ziyade, bir amatör küme maçı gibiydi. Ama maçtan zarar gören Başakşehir oldu. Ümit ediyorum ki Mahmut’un burnu kırılmamıştır ve oynayabilir. O çıkarsa takımdan Başakşehir çok zayıflamış olur.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı