• $7,7023
  • €9,1453
  • 418.513
  • 1533.69
22 Nisan 2011 Cuma

YSK'ya liberal çerçeve

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, önceki gece Kanal 24'teydi. Yavuz Baydar'ın modere ettiği programda; Sedat Bozkurt, Mustafa Ünal'la birlikte sorularımızı cevapladı. Temel konu YSK'ydı elbet. Ama Arınç'ın,  yeni anayasa, cumhurbaşkanının görev süresi ve Kürt sorununa dair mesajlarında da kayda değer ayrıntılar var.
Arınç'ın kaos yaratan YSK kararına yorumu: 'Özensiz ve çelişkili'. Sebep? 'Sadece şekli hukuku uygulamak'... Şu değerlendirmenin altını çizelim: 'Seçim hukuku uygulayan kurumlar, alabildiğine liberal ve özgürlükçü davranmalı.'  Nasıl mümkün olacağını, 'YSK'nın daha özgürlükçü bir yapıya kavuşması, elini güçlendirmesi pekala sağlanabilir' diye açıklıyor. Bu yorum,  seçim sonrasında Kurul'la ilgili yasa değişikliğinin işaret fişeği.  

GÜL'ÜN GÖREV SÜRESİ BUZDOLABINDA
YSK, rejim açısından pek çok kritik eşikte kader belirleyici bir rolde. Arınç'a, Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin belirlenmesinde de söz sahibi olduğunu da hatırlattık. İşte cevap:   
'Biz bu konuyu buzdolabına kaldırdık. Bu hem Sayın Cumhurbaşkanı'nın şahsına karşı, makamına karşı bir saygısızlık da anlaşılır. Görev süresi 5 mi, 7 mi olacak, ne zaman olacağı konusunu YSK değil, Parlamento belirlemeli.'

YÜKSEK BARAJ EŞİTTİR İSTİKRAR (!)
 Bismil'deki ölüm, Güneydoğu'daki toplumsal basıncın vardığı noktanın acı kanıtı oldu. Çıkan olaylarda hayatını kaybeden İbrahim Oruç'un yerdeki kanlı dişlerini gösteren ürpertici fotoğraf, dün internette dolaşıyordu.  Arınç'a, 'Baraj yüzde 10 olmasaydı, BDP kendini feshedip hukuku arkadan dolanmak zorunda kalmayacak, bağımsız adaylık sorunu da bu kadar büyümeyecekti belki' diye yüksek baraj eleştirilerini hatırlattık. Doğrusu, yüksek barajı istikrarla özdeşleştiren, Başbakan Tayyip Erdoğan'dan farklı düşünüp düşünmediğini merak ediyordum. Düşünmüyormuş...
Arınç geçmişte, barajı düşürme çabasına CHP ve DYP'nin destek vermediğini söyleyip 'Baykal istemiyordu. Şimdi Kılıçdaroğlu istiyor. Ama artık yüzde 10 barajın sürmesi gerekiyor' deyip, büyüme oranlarından söz etti. 
Bu konu daha çok tartışılır... İstikrar adına, mutsuzluk ve şiddet çoğaltan ekonomik büyümenin sorgulanması gerekiyor. 

BİZİM LEYLA ZANA'MIZ OLMAYABİLİR
Bölge adaylarını sorduk Arınç'a. Kendisinin de tanımadığını, ancak anladığı kadarıyla sorun çözebilecek kişiler olduğunu söyleyip ekledi: 'Bizim bir Leyla Zana'mız olmayabilir.' Başbakan'ın 'Kürt meselesi artık bitti' sözünü nasıl yorumluyordu? 'Bir zamanlar Kürt meselesi tanımını kullandık. Ama buna yol açan etnik temelli sorunlar artık kalmadı.'
Arınç, başkanlık sistemine sıcak bakmıyor. Erdoğan, tartışmaya açtığında 'Meclis başkanı olarak parlamenter sistemin daha iyi olduğunu söyleyebilirim' demişti. Programda dünkü manşet haberimizi sordum. AKP'nin 2011 seçim beyannamesinde kuvvetler ayrılığını tanımlarken 'parlamenter sistem esas alınarak' ifadesinin çıktığını... Şaşırdı. Sehpadaki seçim beyannamesini işaret ederek 'Burada ama söylediğiniz ayrıntı dikkatimi çekmemişti' dedi.
Yeni anayasa süreci konusunda iyimser bir çerçeve çizdi Arınç. 'Geçmişte yaşanan cumhurbaşkanı, başbakan tartışmalarının bundan sonra yaşanmayacağını düşünüyorum' dedi. Göreceğiz.

<p>3-5 yaş arası çocuklarda internet kullanımının günde 1 saat olmasını belirten Uzman Psikolog Dery

Çocukların internet kullanımına nasıl sınır koyarım?

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor

Yaren Leylek ve Adem Amca, 10'uncu yılda da buluştu

Bitlis'te besiciler kış şartlarındaki zorlu mücadelesi