• $9,2629
  • €10,734
  • 525.429
  • 1409.56
26 Nisan 2013 Cuma

Takip çağı

M2M dünyayı değiştiriyor... Turkcell, cihazları konuşturarak ekonomiye 1 milyar TL kazandırdı
Kısa adı, M2M (machine to machine). GSM altyapısı kullanılarak, cihazların birbiriyle "konuşabilmesini" anlatıyor. İçlerinde, ihtiyaca özel yazılımların yer aldığı SIM kartlar, cihazlara yerleştirilerek uzaktan takip mümkün kılınıyor ve bu yolla verimlilik, tasarruf ve güvenliğin artırılması hedefleniyor.
Kamu ile özel sektörden giderek daha çok sayıda kurum, Türkiye'de bu teknolojiye yatırım yapmaya başladı. M2M; öğrenci servislerinin güvenliğinden, araç filolarının optimizasyonuna, su kuyularının verimli kullanımından, elektrik kayıp ve kaçaklarını azaltmaya uzanan farklı alanlarda kullanılıyor.
Zaten, "Dünyayı değiştirecek 50 büyük mega trend" çalışmasına göre, 2020 yılında dünyada birbiriyle iletişim kurabilen cihaz sayısının 80 milyarı bulacağı öngörüsü, hayatımızın nasıl değişeceğinin de bir kanıtı.
M2M alanındaki son gelişmelerin tartışıldığı Dünya Konferansı için Londra'dayız. Konuşmacılar arasında Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş'ın da bulunduğu konferansta, yeni trendler ele alındı.
Kocabaş ile konferansın hemen öncesinde, Turkcell'in bu alandaki yatırımları ve güncel sonuçlar hakkında sohbet ettik.

1.8 MİLYARLIK FİBER ALTYAPISI
Kocabaş, 3G teknolojisi Türkiye'ye geldikten hemen sonra fiber altyapı yatırımlarına başladıklarını ve hızlı mesafe aldıklarını belirterek, kurumsal müşterilerinden aldıkları veriler üzerinden yaptıkları hesaplamayla, 2012 yılında Türkiye ekonomisine 1 milyar TL katkı sağladıklarını açıkladı.
Türkiye'nin M2M'de geriden gelmesinin, 3G altyapısındaki gecikmeden kaynaklandığını vurgulayan Kocabaş, 3G geldikten sonra bugüne dek 1.8 milyar TL'lik fiber altyapı yatırım yaptıklarını söyledi.
Turkcell'in sağladığı 1 milyar TL'lik katkı analiz edildiğinde, akıllı araç uygulaması ile yakıt tüketimindeki tasarruf, akıllı sayaç ve şebekelerle elektrikteki kayıp-kaçak oranının düşürülmesi, akıllı tarım ve hayvancılık uygulamalarıyla tarımdaki verimliliğin artırılması öne çıkıyor.

1.2 MİLYON ADET BAĞLANTI
Türkiye'de halen 1.2 milyon adet M2M bağlantısı olduğunu belirten Kocabaş, bunun aynı sayıda Turkcell SIM kartı anlamına geldiğini söyledi. Bu rakamın, 600 binini mobil POS cihazları ile ATM'ler, 400 binini ulaşım, akıllı araçlar, 80 binini sayaçyar ile akıllı şebekeler, 70 binini iklimlendirme ve görüntüleme sistemleri, 30 binini ise akıllı tarım oluşturuyor.

CARİ AÇIĞIN DA İLACI
Halihazırdaki 1.2 milyon adet bağlantıya karşılık, Türkiye'de uzaktan yönetilebilir cihaz potansiyeli ise 150 milyon adet. Böyle bir potansiyelin hayata geçirilmesinin, ekonomi açısından ciddi tasarruf anlamına geleceğini vurgulayan Kocabaş, etkin bir kullanımın orta vadede cari açığı da düşüreceğini kaydetti.

DEVLET İHTİYACIN FARKINDA
M2M pazarında, halen yüzde 3 düzeyinde olan GSM operatör payının, 2020'de yüzde 20'lere ulaşması bekleniyor. Kocabaş kamu kurumlarının bu teknolojinin farkında olduğunu, kaynakların etkin kullanım zorunluluğu nedeniyle, ilginin arttığını ifade ediyor.
Kocabaş'ın yorumları şöyle: "Belediyelerde M2M teknolojisi toplu ulaşım gibi alanlarda kullanılıyor. İstanbul, Malatya, Bursa ve Kocaeli'de otobüsün kaç dakika içinde geleceğini gösteren akıllı duraklar bunun bir örneği. Orman Genel Müdürlüğü'nün 4 binden fazla aracında bu uygulama mevcut. Bu sayede harita üzerinden yangının nasıl ilerlediği izlenebiliyor ve araçlar bu doğrultuda yönlendiriliyor. Kamu sektörü son dönemde GSM teknolojileri ile ulaşım sektörünü nasıl bir araya getireceğini araştırıyor. Önümüzdeki günlerde Akıllı Şebekeler konferansı olacak. 2023 vizyonu kapsamında enerji sektöründeki dönüşümün; akıllı şebekelere geçişin başlaması gerekiyor."

EN GÜÇLÜ BÜYÜYEN ŞİRKET

Kocabaş, M2M Dünya Kongresi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'nin 2012'deki makro ekonomik göstergelerine de değinerek, AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında 5. en geniş ekonomi olduğunu belirtti. Turkcell'in öteki küresel GSM operatörleri arasında en hızlı büyüyen şirket olduğuna değinen Kocabaş'ın aktardığı verilere göre: 2012 yıl sonunda , Turkcell'in yüzde 12 oranında büyüdüğü sektörde, Turkcell'i yüzde 6 ile Türk Telekom, yüzde 4 ile Telenor, yüzde - (eksi) 2 ile Telekom Italia, yüzde -3 ile Orange, yüzde -5 ile Vodafone, yüzde -5 ile KPN izliyor.

M2M'İN SOMUT ÇIKTILAR

Selen Kocabaş Turkcell M2M Platfomu'nun ekonomiye sağladığı yararların ayrıntılarını şöyle aktardı?
l Okul servisleri, itfaiye, araç filosu gibi kamu ve özel sektöre ait 380 bin ticari araca yerleştirilen sim kartlar sayesinde, kurumlar araçlarını internet üzerinden izleyebildiler ve ortalama yüzde 15 yakıt tasarrufu sağlandı. Böylece akıllı araç uygulamaları ile 2012'de Türkiye ekonomisine 750 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlandı.

l Türkiye'de her yıl 3.3 milyar ton su kaybı yaşanıyor. Bu oran toplam kullanılabilir suyun yüzde 51'ine denk geliyor. Şu anda mevcut olan 80 bin akıllı sayaçla elektrik ve sudaki kayıp kaçaklar azaltılmaya başladı. Örnek vermek gerekirse, İSKİ, kayıp oranını yüzde 20'nin altına indirdi.

l Akıllı tarım uygulamaları kapsamında 10 milyondan fazla hayvanın sağlığı M2M ile kontrol altına alındı.

l Mobil POS, POS yazar kasa, jeneratörler, endüstriyel panolar, yiyecek-içecek makineleri gibi cihazların uzaktan erişim ve yönetimini sağlayan Turkcell Akıllı Endüstri Çözümleri ile 2012 yılında ülke ekonomisine 80 milyon lira fayda sağlandı.

l Sosyal Güvenlik Kurumu'nun verilerine göre Türkiye'de kronik hasta sayısı 22 milyona ulaşıyor. SGK'nın 2010 yılında harcadığı 33 milyar liranın yüzde 65'i kronik hastalıklara gidiyor. M2M teknolojisinin sunduğu uzaktan sağlık yönetimi, hastaların düzenli olarak yapacakları ölçümleri, otomatik olarak hastaneye iletmeyi ve bu sayede hastanın durumunun sürekli kontrol altında olmasını sağlamayı hedefliyor.

l Turkcell, M2M Platformu'nu farklı müşterilere uygulanması sürecinde oluşturduğu İş Ortakları Ekosistemi sayesinde yazılım ve donanım sektöründe 10 bin kişilik istihdam yaratmış durumda.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi