• $13,5482
  • €15,3446
  • 789.317
  • 1979.83
26 Ocak 2011 Çarşamba

Sıcak buluşma

Başbakan Tayyip Erdoğan ile Ukrayna'dayız. Kiev'e, pazartesi akşamı üç uçak kalktı. Resmi heyette Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik. Türkiye-Ukrayna Dostluk Grubu Başkanı Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, Başbakan'ın danışmanları var. TOBB ise Ankara ve İstanbul'dan iki uçak kaldırdı Kiev'e. 320'nin üzerinde oda başkanı burada Inter Continental'in lobisi TOBB Genel Kurul toplantılarını andırıyor. İlk anda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanı Sinan Aygün, Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez, Murat Yalçıntaş, Halim Mete'yi görüyoruz. Başbakan Erdoğan, kalkıştan bir saat kadar sonra gazetecilere 'hoş geldiniz' demek üzere uçağın koridorunda. Bugün gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz yeni kitabını imzalayarak Başbakan'a uzatıyor. 'Bi' Ermeni Var', katledilişinin dördüncü yılında Hrant Dink cinayetini farklı bir pencereden analiz ediyor. Türkiye gazetesi temsilcisi Nuri Elibol, cinayetin aydınlatılmasında hükümetin sorumluluğu bulunduğu eleştirilerini hatırlatınca da şöyle diyor Başbakan: 'Biz 36 saat içinde tetikçileri ve etrafındakileri yakaladık. Ama mahkeme dört yılda yargılamayı bitiremedi.' Başbakan, gündeme dair sorularımızı dönüşte yanıtlayacağını belirtip 'iyi akşamlar' diyor.

KIRIM TÜRKLERİNE İLGİ
Erdoğan, Kiev'e varır varmaz gece Kırım-Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Kırımlıoğlu ve heyetiyle bir araya geliyor. Kırım Türkleri çok dertli. Yıllar sonra kendi topraklarından sürülme endişesi taşıyor. Kırım Grubu'ndaki Recep İçin, ilginç bir bilgi aktarıyor. Sivastopol'da demirli Rus gemisinin 2017'de bitecek süresinin, son hükümet kararıyla 40 yıl daha uzatıldığını, bunun da Kafkaslar'daki gerginliği arttırma riski içerdiğini söylüyor. Söylenene göre, anlaşma kesintisiz doğalgaz karşılığında yapılmış. Böyle bir anlaşmanın riski ne? 'Osetya'daki karışıklığı bastıran Rus birlikleri buradan gönderilmişti' cevabı geliyor. Başbakan Erdoğan'ın, Meclis Başkanı'na 'Mustafa Abi' diye hitap ettiğini, Kırım Tatar Türklerinin sorunlarını dikkatle dinlediğini ve daha yakın ilgi için Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nu aradığını öğreniyoruz.

DOĞUŞ-ALARKO YATIRIMI
Ukrayna'da iş yapan Türk girişimcilerin ortak sorunu, siyasi istikrarsızlık, kayıt dışı ekonomi ve yaygın rüşvet. Sık değişen hükümetler, iş yapma biçimleriyyle Türk girişimcilerin Kiev'deki yatırımlarını da olumsuz etkiliyor. Doğuş Grubu Kiev'e iki önemli yatırımla girmiş. Dinyeper ırmağı üzerinde inşa edilen otobalı köprünün hayli maceralı bir hikayesi var. 110 milyon dolarlık yatırım 60 milyon dolarlık kısmı, Turuncu Devrim'den hemen önce hem de tek kalemde avans olarak yatırılmış. Ama 50 milyon dolar beş yıldır duruyor. Hukuki uyuşmazlığın çözümü bekleniyor. İkinci ve daha büyük proje ise Borispol Havaalanı. 500 milyon dolarlık proje, 2012 UEFA kupasının Polonya ile birlikte burada yapılacak olması nedeniyle, burası için büyük önem taşıyor. Taahhüt sektörünün duayen ismi Gönül Talu, kahve sohbetimizde Doğuş-Alarko ortaklığıyla yapılan havaalanını kupaya yetiştirebileceklerini ama tamamının henüz finanse edilmediğini anlatıyor. Başbakan Erdoğan'ın da mesajları bu yöndeydi. Kiev'de tüketim kalıpları hızla lükse kayıyor. Elbette belli bir grup için. Yoksa, yaygın gelir dağılım adaletsizliği de anılıyor. Kiev'deki Türkler, üst gelir grubunun standartlarının 'görülmesi' gerektiğini söyleyip sayıları Türkiye'de hızla çoğalan ve artık karlılığı da verimliliği de tartışılan AVM'lerin burada çok iyi iş yapacağı kanaatinde.

YANUKOVİÇ İYİMSER
Başbakan Erdoğan öğleden sonra Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç'le birlikte Türk işadamlarına seslendi. Ağzına kadar dolu salonda, yüksek düzeyli stratejik işbirliği kurulması için hedefler ve iyi dilekler dile geldi. Bir de korumalar arasında gerginlik yaşandı. Salonda görev yapacak Başbakanlık korumalarının sayısı ve girişi konusunda Yanukoviç'in korumaları arasında tartışma çıktı ancak çevirmenin yardımıyla konu tatlıya bağlandı.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı