• $15,8976
  • €16,8149
  • 938.91
  • 2383.82
12 Ağustos 2012 Pazar

Şemdinlili R.Ö. ve 'Devlet aklı'

Kuzey Irak'taki kamptan kaçarak Şemdinli'de jandarmaya teslim olan R.Ö'nün ifadesi, dün AKŞAM'ın sürmanşetindeydi.
Verdiği bilgiler sayesinde kayıpları azalttığı söylenen R.Ö'nün doğum tarihine baktım: 1994. Onsekiz yaşında bir genç kızdan söz ediyoruz. 'Kadın terörist' ezberi dışından bakmaya gönül indirirseniz tabii. 'Ailesi, R.Ö'yü okula göndermemiş, o da PKK'ya katılmış'. Güvenlik bürokrasisi böyle diyor.
Tercüme edelim:
1994, bir 'terörle mücadele yöntemi' olarak, köy boşaltmaların en yoğun yaşandığı yıl. Sadece R.Ö'nün doğduğu o yılın bilançosu; 1800 köy. (Yıllar önce bu konuda çalışmış olan TBMM raporu, boşaltılan ve halkı fiilen zorunlu göçe tabi tutulan köy sayısını 3500 olarak veriyor.)
R.Ö ihtimal; köylerinin, hayvanlarıyla birlikte yakılışını uzaktan seyretmek zorunda kalan, tek terlik, sırtına atabildiği bir denkle karayoluna yürüyüp bulduğu ilk motorlu taşıtla ağlayarak kent merkezlerine göç etmiş binlerce Kürt aileden birinin kızı.  Böyle olmama ihtimali ise hiçbir şeyi değiştirmiyor, emin olun. Göçe zorlanan Kürt ailelerin çocuklarının bir kısmı R.Ö gibi 'terörist' oldu. 'Terörist' olmayanlar, zorunlu göç sırasında; ya anne karnında, ya kucaktaydılar ya da Mersin'de İstanbul'da, Gaziantep'te, Şanlıurfa'da eklemlendikleri gettolarda doğdu.
Sonra ne mi oldu?
Piyasacıların muteber kavramıyla o şehirlerde 'ucuz işgücü' unsurlarına dönüştüler. Köy boşaltmak kenara itmektir, yoksulluktur, duygusal travmadır. Ama hepsinden önemlisi köy boşaltmak, içindeki insanları köksüzleştirmektir.
Bedel ortada. Ama 18 yıl sonra bugün hala köy boşaltılıyor. Biri anlatsın lütfen 'devlet aklı' nedir diye. Eğer böyle bir akıl yoksa, 2030 yılında da 2012 doğumlu teröristlerin ifadelerini okuyacağız demektir.

Beşiktaş, AK Parti'nin hedefinde
RAMAZAN ayı, Ankaralı gazetecilerin habercilik mesaisini dörde beşe katladı. Her Ramazan böyle miydi? Hayır.
Başkentteki iftar davetleri, giderek yeni bir medyaokrasi mecrasına dönüşüyor. Bu tespiti sadece sıklık, çakışan iftar trafikleri karşısında yaşanan bölünme tereddüdü nedeniyle değil, iftarların sürelerini dikkate alarak yapıyorum. 19.45'te gittiğimiz bir iftardan, 23.00'den önce kalktığımız olmadı..
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'ndeki iftarı da bu fasıldan, hayli 'verimli' ydi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden, yerel seçimlere, terörle mücadeleden, 3. Yargı Paketi'ne, Ruhban Okulu'ndan, 'kurban olduğum Allah' polemiğine uzanan en az onbeş başlıktaki konuları haberleştirdik.
Giderek ısınan yerel seçim yarışının ipuçları da Arınç'ın açıklamaları içindeydi. Anayasa'ya eklenecek geçici maddeyle yerel seçimlerin 2013'e alınması kesin gibi.
AK Parti planlarını bu tarihe göre yapmaya başlamış. İstanbul'da özellikle Beşiktaş'a özel bir önem veriyor. 'Nasıl alırız?' çalışması başlamış. Arınç'ın 'Buradaki başarısızlığımız üzerine 10 sebep sayılabilir' cümlesi bu arzuyu yansıtıyor.
Kuşkusuz Beşiktaş önemli bir çıta olmakla birlikte tek örnek değil. CHP'li başkanların yönettiği tüm belediyelere dönük 'agresif' denebilecek hazırlık mevcut.
Örneğin, seçmenlerin meslek grupları ve yaşlarına göre profilleri çıkarılıyor. AK Parti açısından, yerel seçimlerin kaderini belirleyecek ikinci ve asıl önemli değişken, sonbahardaki kongre olacak. 'Üç dönem üst üste' kuralında yapılacak değişikliğin ardından, ara vermek zorunda kalacak isimlere yerler belirlenecek. Sonucu belirleyecek asıl mücadele orada.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak