• $17,9374
  • €18,4222
  • 1039.06
  • 2864.25
23 Kasım 2012 Cuma

Patriot hangi vatanı sever?

Patriot (İng.) vatansever anlamına geliyor. Oysa biz bugünlerde 'patriot patriot' dedikçe, ülke sevgisini değil; uluslararası dengeleri değiştirecek güçte, ölümcül ve karmaşık füze sistemlerini anmış oluyoruz.
Silah tekellerinin, 'ürün'lerine olumlu çağrışımlar yapan isimler vermesi, asla tesadüf  değildir. 
'Karaşahin' yerine 'cehennem zebanisi', 'sakat bırakan füzeler' yerine 'yurtsever' demezseniz; ne karar alıcıları ikna edebilir ne de 'düzeltici savaş'larla bütçenizi kurtaracak milyarlık satışları başarabilirsiniz.
Savaşın dehşetini perdeleyen bu sempatik isimler, siyaset ve medya dilinde yaygınlaştıkça; bir taşla sayılamayacak kadar çok kuş vurulur.
Kazanımların başında ise kitle algısını savaşın yıkımlarına yabancılaştırmak gelir.

İSRAİL'İ DE KORUYACAK MI?

Ankara'nın NATO'ya başvurusuyla, 20 yıl sonra yeniden gündemimize giren Patriot meselesi üzerinde halen kalın bir sis tabakası mevcut. Bir dizi soru cevap bekliyor.
Madem vatan sevgisini göstermek (!) üzere tasarlandı, o halde soruların ilki, füzelerin adından gelsin:
Patriotlar hangi vatanı sever?
Suriye sınırına konuşlandırılacak füze sistemlerine duyulan ihtiyaç; bu ülkede Soğuk Savaş döneminden kalma kimyasal silahlara karşı yönelik caydırıcılıkla açıklanıyor. Dolayısıyla, Suriye'den fırlatılması muhtemel kimyasal başlıklı füzelere karşı savunma amaçlı konuşlandırılacağı...
Ancak yıl sonuna doğru ülkemize gönderilmesi beklenen Patriotların, Türkiye'nin yanı sıra, İsrail'e de yönelecek bir saldırıyı önleme amaçlı olarak kullanılacağı, şimdiden konuşulmakta. Bu spekülasyonlara, bir de dün Rusya'nın 'rahatsızlık bildirmesini' de eklerseniz, Patriotlara, resmi açıklamaların ötesine geçen, daha geniş ölçekli fonksiyonlar yükleneceği yorumları, pek boşuna değil. 
Patriot kullanımının, münhasıran Türkiye'nin savunma ihtiyacıyla sınırlı olup olmadığını belirleyecek göstergelerden biri, komuta merkezinin adresi olacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, dün 'düğmenin' Türkiye'de olacağını söylüyordu. Oysa Dışişleri kaynakları, NATO karargahından komuta edileceğini belirtiyor. Bu konu, şu anda net değil.

KİMİN ANGAJMANINA UYACAK
Diğer önemli soru, füzelerin tabi olacağı angajman kuralları. Türk uçağı düşürüldükten sonra, TSK'ca değiştirilen angajman kurallarına göre, Suriye uçakları sınıra 3 milden fazla yaklaşırsa karşılık verme hakkı doğuyor.
Patriotlar Türk sınır noktalarına yerleştirildiğinde, 'karşılık verme' kuralının niteliği değişebilir mi? 
Gerçi Türkiye'nin NATO'ya yaptığı başvuruda, füze sistemlerinin atak amaçlı kullanılmayacağı taahhüdü verildi. Yine de Patriotların tabi olacağı angajman kuralları kamuoyuna açıklanmalı.
Bu sorular, ihtimal 4 Aralık'ta, keşif için Türkiye'ye gelecek NATO teknik heyetinin ziyaretinde açıklık kazanabilir. Bu arada, NATO heyetinden sadece bir gün önce, Rusya Devlet Başkanı Putin'in de Türkiye'yi ziyaret edeceğini hatırlatalım. Rusya'nın Patriot rahatsızlığı dikkate alındığında, 3 Aralık ziyaretinde bir değişiklik gündeme gelir mi sorusu da önem kazanıyor.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...