• $16,7304
  • €17,4443
  • 972.949
  • 2401.96
10 Ağustos 2012 Cuma

Olağanüstü günler

CHP'nin 'terör ve Suriye' gündemiyle, Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırması; sadece iktidar ile muhalefet arasında değil, muhalefetin kendi içinde de yeni gerilim hatları üretti.
Nedir; bu tansiyonlar da, bu polemikler de geçer gider ama bütün o sert üslupların toplamı olan 'pozisyon koruma kaygısı' her şeyin önüne geçince, olan Türkiye'ye oluyor.
CEMİL ÇİÇEK CEPHESİ
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin çağrısının gereğini, beklenen de hızlı yerine getirdi.  Telefonda görüştüğüm Çiçek, resmi başvuruyu beklemeden CHP MYK'sında bu karar alındığı an çalışma arkadaşlarından ön hazırlık yapmalarını istediğini söyledi. (Bu noktada 'tutuklu vekiller ' konusunda CHP yönetiminin Çiçek'e sert yüklenişlerini hatırlatalım.)
 'Spekülasyona meydan vermemeyi'  önemsediğini vurgulayan Çiçek, 'Müracaat geldiğinde biz hazırdık. Tüzüğün öngördüğü koşulların yerine geldiğini inceledik ve çağrıyı yaptık' dedi.
 Meclis Başkanı'yla yaptığımız görüşme; 'ihsas-ı rey'  kaygısı nedeniyle, teknik konularla sınırlı kaldı. Bununla birlikte hafıza tazelemek adına önemli notlar çıktı.  

- 82 Anayasası yürürlüğe girdiğinden bu yana Meclis 34 kez olağanüstü toplantıya çağrılmış. İlki, 7 Temmuz 1986 tarihli. Turgut Özal ve arkadaşları ara seçim yapılması hakkında kanun teklifi veriyor. Sonrasında, Basra Körfezi'ndeki olaylardan, AB uyum paketinin gerektirdiği acil yasalara, RTÜK seçiminden, anayasa değişikliğine kadar çok farklı konularda olağanüstü toplantı mevcut.

CHP'NİN YEDİ YIL ÖNCEKİ ÇAĞRISI
'Olağanüstü toplantılar' kronolojisinden dikkate değer iki ayrıntı:

- Meclis, 2004 yılında tam üç kez olağanüstü toplanarak, kendi tarihinde bir rekor kırıyor.  
-  Dönemin ana muhalefet partisi olan CHP, 2005  Eylül'ünde yine 'terör' konusunda olağanüstü toplantı çağrısı yapıyor.
Önümüzdeki salı yapılacak olağanüstü toplantının, yeter sayı bulunamayacağı için 'aç-kapa' ile sınırlı kalacağı bugünden belli. Fakat 2005 Eylül'ündeki CHP, o günkü sandalye sayısı ve bağımsızların da desteğiyle, toplantı yeter sayısına erişiyor. 'Terör' konulu toplantı açılıyor. Ancak AK Parti oylarıyla genel görüşme talebi reddediliyor. Terör konusunda genel görüşme yapılamayacağının anlaşıldığı, yani oturumun kapandığı ana kadar geçen süredeki konuşmalar, tutanaklara göre 79 sayfa.
FOÇA'DAKİ SALDIRI
Bu vesileyle, yedi yıl önce CHP'nin bu çağrısını yapan isimler arasında yer alan eski Grup Başkan Vekili Kemal Anadol'la da konuştum. Anadol, dün terör saldırısına uğrayan Foça'da yaşıyor. AK Parti'nin 2005'teki çağrılarına bugünkü gibi olumsuz karşılık verdiğini aktarıp şöyle diyor:
'Foça hem deniz üssü, hem turizm merkezi. Foça Anadolu'nun en batısı. Dördü amiral, biri general beş paşa var Foça'da. Komanda okulu var. Meclis bugün toplanmayacak da ne zaman toplanacak. Meclis, milli iradeyi temsil eden tek organdır. Terör örgütü, Meclis'in toplanmasını hiç ister mi? O mantık çok yanlış. Tam tersini ister. Kimin ne argümanı varsa, gelip kürsüde konuşmalı.'
Anadol, geçen yıl Foça'daki orman yangını olduğunu ve yangını 'terör örgütü adına çıkardıkları iddiasıyla' yargılanan iki kişinin, birkaç gün önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını anımsattı.  Altını çizerek, 'Bu benim yorumum değil' diyerek, dünkü saldırının bu karara 'misilleme' olabileceğinin İzmir'de konuşulduğunu da aktardı.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...