• $13,4348
  • €15,2539
  • 792.813
  • 2042.08
27 Şubat 2013 Çarşamba

Mektup, baldıran, paket

Pulunu  zarfını göremedik ama olsun. Sonuçta memleketin kaderinde tayin edici bir metinden söz ediyoruz. Öcalan'ın mektubunu PTT taşıyacak değil ya.
Sadece mektup da değil... "Çözüm süreci"nde, metaforların yolculuğu, giderek ilginç bir hâl alıyor. Baldıran mesela. Helenistik dönemin popüler zehrinin, AK Parti grup toplantısında gündeme gelmesinin hikmeti ne olabilir? 
Baldıran; gençleri düzene isyan ettirdi diye ölüme mahkum edilen Sokrates'in, içerek yaşamına son verdiği zehrin adı. İki gün önce; Dubai dönüşü uçakta "yaşam  bir risktir" diyen Başbakan Erdoğan; ayrıntılar için grup toplantısını işaret etmişti. Başbakan dün "baldıran zehiri içeriz" sözüyle; aldığı siyasi riskin ne kadar ağır olduğunu enikonu keskin ifade etmiş oldu: "Ey kamuoyu beni iyi anlayın"... Baldıranın, kolektif hafızada tek bir çağrışımı var; o da intihar. Daha ne olsun. 

"HOCA NASIL OLSUN?"
AK Parti Grubu dağılırken, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile selamlaştık:
-Hocam nasılsınız?
-"Hoca nasıl olsun?" dedi. Güle güle gitti.  Anayasayı kastettiğini biliyordum. "İşimiz aslında kolay değil" demek istedi ama uzatmadı.   
"Takvimler" helezon gibi iç içe girmiş durumda. Çatışmasızlık çağrısı yapılan 21 Mart, en geç nisana yetişmesi istenen anayasa;  "ha bugün ha yarın Meclis'e sunulur" diye beklenen 4. Yargı Paketi. 
Yeni anayasa çalışması ile 4. Yargı Paketi, hâlâ "çözüm süreci"nin asli unsurları olarak anılıyor. Öncelik, kalıcı çatışmasızlık ile PKK militanlarının sınır dışına çıkması olsa da; hukuki zeminin tahkimatı açısından anayasa çalışması ve 4. Yargı Paketi önemini koruyor. 
Ancak hükümet kanadının ardı ardına yaptığı açıklamaları veri alırsanız; paketi  "çözüm süreci"nin bir unsuru olarak değerlendirmek imkansız.   

KCK BU PAKETTE VAR MI YOK MU 
Başta taslağı hazırlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmak üzere, hükümetin pek çok kurmayı, paketle Türkiye'nin AİHM önündeki görünümünün düzeltilmesinin hedeflendiğini söyledi. Ergin, KCK tutuklularının önemli bir kısmının örgüt üyeliğinden yargılandığını hatırlatıp bu durumdakilerin paket kapsamına girmediğini belirtmişti. Danışmanı Adnan Boynukara da twiter hesabından "teröristlerin serbest kalmayacağı" mesajları yazdı. 
Buna rağmen, bir buçuk yıldır gündemde olan ve Bakanlar Kurulu-Adalet Bakanlığı arasında iki kez gidip gelen metnin, TBMM'ye gelmemiş olması dikkat çekici. Hükümet; İmralı görüşmeleri ve mektup trafiği sürerken toplumsal algı yönetiminde zaman kazanmayı amaçlıyor sanki. Pekâlâ KCK'lıların serbest bırakılmasıyla sonuçlanacak düzenlemeler, müzakerenin seyrine göre Meclis aşamalarında eklenebilir.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın