• $7,5751
  • €9,08
  • 411.467
  • 1538.04
13 Nisan 2011 Çarşamba

Listelerden manzaralar

AKP'nin Doğu ve Güneydoğu listeleri hayal kırıklığı yarattı. Tablo, kaçınılmaz biçimde, 'Hükümetin Kürt sorununa çözüm iradesi zayıfladı' diye yorumlanıyor. Ama Diyarbakır listesinde enteresan bir isim var: Cuma İçten.
İçten, silah ticareti yapıyor. Birkaç ay önce çok tartıştığımız 'pompalı tüfek yasası'nı savunan isimdi. 'Pompalı tasarısı' büyük tepki sonucu geri çekildi. İçten'in istediği yasa çıkmadı ama bugünden itibaren, Meclis'e kendisi girmek için canla başla çalışacak. Beşinci sırada olmasına bakmayın. Temayül yoklamasında 484 oyla herkesin önüne geçtiğini hatırlatalım.
Alpaslan Kavaklıoğlu. Başbakanlık Güvenlik işleri Genel Müdürü'ydü. Parlak bir bürokrasi kariyerinden geliyor. Dahası, Türkiye'nin gizli anayasası olduğu söylenen Siyaset Belgesi'nde yoğun mesaisi var. Hükümet/asker ilişkilerinin az bilinen denge ismi. Milletvekili olmayı planlamamıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'istifanı kabul ediyorum' diyerek, üstelik süre de neredeyse dolmuşken siyasete davet ettiği konuşuluyor. Dahası, adaylık bedelini bile zor denkleştirdiği... Şimdi Niğde'den birinci sıra adayı.
İki isim, AKP listelerindeki değişim hakkında biraz ipucu veriyor. Bitmedi. Bütün bir sonbahar ne tartıştık? Başörtüsü. Gündeme düşük yoğunluk bir savaş havası hakimdi. Sivri laflar havada uçuştu. O gün sorulsa, herkes AKP'nin çok sayıda başörtülü aday bolluğu yaşanacağı konusunda hemfikir olurdu.  Şimdi 78 kadın aday arasından zorlaya zorlaya tek bir isim bulabiliyoruz: Gülderen Gültekin. Kimse kimseyi kandırmasın, Antalya 13. sıra, semboliktir. Bu da şu anlama gelir:  Başbakan Tayyip Erdoğan, kadın seçmenlerini küstürme pahasına, yeni dönemde ikinci bir Merve Kavakçı krizi istemiyor. Siyasi pragmatizmin zaferine şaşırmayalım. 

SİNAN AYGÜN'ÜN KENDİSİNE AMBARGOSU
CHP'nin tartışılan yeni yüzü Sinan Aygün, hayatından memnun. İlçeleri geziyor. Seçim kampanyasında kullanacağı broşürler için matbaalarla görüşüyor. 1 Mayıs'a kadar kendisine televizyon ambargosu koymuş. Israrlı bütün teklifleri geri çeviriyor. Neden? 'Sabrediyorum. Kim benim hakkımda neler neler söylüyor. Hepsini not aldırıyorum. 1 Mayıs'tan itibaren tek tek cevap vereceğim' diyor.
'Hala kasasından 2.5 milyon euro çıktı, deyip duruyorlar deli oluyorum' diyor. 'Genel Başkan Kılıçdaroğlu savundu ama sizi?' hatırlatmama 'Bir hesap uzmanı olan genel başkanımın güvenini kazanmak için hakkımdaki bütün denetim raporları gösterdim kendisine'  diyor.
Aygün, kendisine '100 bin Ankaralıyla el sıkışma' hedefi koymuş. Kampanyası boyunca el sıkıştığı herkese rozet takıp bayrak vermeyi planlıyor.

SÜMER ORAL EKONOMİ ANLATACAK
Sümer Oral, koalisyon döneminin Maliye Bakanı'ydı. Dokuz yıl aradan sonra MHP listesinden Meclis'e geri dönmeye hazırlanıyor.  Aradığımda Manisa'ya gitmeye hazırlanıyordu. Ekonominin hep tek taraflı anlatıldığının altını çiziyor. 'Bu bilgi çağında ben bir başbakanın, ekonomi bakanlarının, başka düşüncede olanlarla karşılıklı bir şey tartıştığını görmedim. Bunu çok yadırgıyorum' diyor. Seçim kampanyası boyunca reel ekonominin vatandaşa nasıl yansıdığın anlatacağını söylüyor.
Yeni Meclis gerçekten farklı olacak.

<p>Ermenistan üzerindeki küresel güç mücadelesinin uzun süreceğini söyleyen Altınbaş Üniversitesi Öğ

Ermenistan'daki durum kimi, nasıl etkileyecek?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi