• $9,601
  • €11,1872
  • 557.269
  • 1476.65
10 Mayıs 2013 Cuma

Konforda tam mutabakat

Ne seferberlik, ne yeni anayasa ne de çözüm süreci. 
Hepsini geçin...  
Bir kez daha gördük ki, Meclis'te görüşülecek bir kanun düzenlemesine, grubu bulunan bütün siyasi partilerin, tam mutabakatla imza atmasının yegâne şartı, özlük haklarının iyileştirilmesiymiş. 
Öyle yüksek  bir uzlaşı ki, iki gün önce başkanlığa sunulan "TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi"'ne baktığınızda, birinci sayfanın sadece imzalara ayrıldığını görüyorsunuz. 
Daha doğrusu imzalar,  bir A4 sayfasının tamamını kaplamış durumda.   
Bu ayrıntıyı paylaşma nedenim şu:
Meclis faaliyetlerine biraz aşina olan herkes bilir ki; normalde, hükümet tasarısı değil de kanun teklifi şeklinde gelen düzenlemelerde, imzaya açılan yerin hacmi  sınırlı olur. O kadar ki, -yerden tasarruf için- imzaların hemen altından kanun maddeleri yazımı başlar.  
Bu teklif, Meclis'te grubu bulunan dört siyasi partinin 12 grup başkanvekilinin tamamının imzasını içermesiyle, kendi ölçeğinde mütevazı bir rekoru da kırıyor. 
 AK Parti'den 5, CHP'den ,3, MHP ve BDP'den 2'şer. AK Parti: Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Ayşenur Bahçekapılı, Ahmet Aydın, Mahir Ünal CHP'den Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce, Emine Ülker Tarhan, MHP'den Mehmet Şandır, Oktay Vural, BDP'den Pervin Buldan, İdris Balüken. 

EY AVANTAJ NELERE KADİRSİN
İnsanın "ey özlük hakları, ey avantajlar sen nelere kadirsin" diyesi geliyor. 
İnsanın, "çoluk çocuğa ne deriz" mahcubiyetiyle tutanaklardan çıkarılacak kadar rahatsız edici ifadeler, daha geçen hafta aynı Meclis çatısı altında sarf edilmemiş miydi?" diye sorası geliyor.  
Ne yazık ki, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, bu teklifin "bir maaş artışı bir kıyak getirmediğini" söylemesi doğru bile olsa, yüreklere su serpmeye de yetmiyor. 
Tereddüt gidermeyi, sadeleştirmeyi, protokol hakkaniyetini gözetmeyi anladık da...
Vekillere trafikte ceza kesilmemesi, geçiş üstünlüğü sağlanması, eski vekillere ve dışarıdan atanan bakanlara silah ruhsatına hangi haklı sebeple gerek duyuduğunu neden kimse anlatmıyor, anlatamıyor? 

BAŞBAKAN TERSİNİ SÖYLEMİŞ GİBİ  
İşin şaşırtıcı bir yanı daha var:

Başbakan Erdoğan, 8 Nisan 2013'te bir toplantıya katılıyor. Türkiye Karayolları Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı tanıtımı ile Karayolları Trafik Güvenliği Yüksek Kurulu Toplantısı'na. 

Salondaki trafik polislerine açıkça talimat verdiğini vurgulayarak diyor ki Başbakan:
"Unvanı, makamı, konumu ne olursa olsun trafikte hiç kimseye ayrıcalık yapılmayacak kurallar harfiyen uygulanacaktır. Hukuk devletinde hiç kimsenin kurallar, kaideler karşısında istisnası yoktur, herkes trafik kurallarına uymak mecburiyetindedir. Emniyet kemeri ve hız sınırları başta olmak üzere trafik kurallarının uygulanmasında hiçbir istisnayı, hiçbir farklı uygulamayı asla kabul etmiyorum. Bu konunun bizzat takipçisi olacağımı da herkesin bilmesini istiyorum."
Bu sözlerin üzerinden sadece bir ay geçmişken, sanki Başbakan, "milletvekillerine ayrıcalık yapılsın" talimatı vermiş gibi getirilen bu düzenlemenin arka planı ve sonuçlarını daha tartışırız.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler