• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
14 Ocak 2013 Pazartesi

Kılıçdaroğlu, 120 kişiyle Çin yollarında

Siz bu satırları okurken, ben çok uzaklarda, Çin yollarında olacağım.
('Türk filmleri' kuşağının ferdi olarak, genç kızken hep böyle fiyakalı bir girişle başlayan mektuplar yazmak istemiştim. Kısmet işte...)
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çin Komünist Partisi'nin davetiyle planlanan seyahate, dün gece başladı. Seyahat altı gün sürecek. Kalabalık bir gazeteci grubu olarak hafta boyunca haber ve izlenim aktaracağız. Gezinin profili ve amacından başlayalım:
DAVET YENİLENEN ÇKP'DEN: CHP kulislerinde, gezinin birincil önemi şöyle tanımlanıyor: ÇKP geçen kasım ayında yenilenip gençleşmiş. Ve yeni yönetim, ilk resmi daveti CHP'ye yapmış. Ana muhalefet yönetimi, Çin'in Ankara Büyükelçisi, Gong Xiaosheng'un Kılıçdaroğlu'nu ziyaretinde 'CHP'nin bölgesel gücüne yaptığı atıf'tan memnun.
Davet Dışişleri üzerinden CHP Genel Merkezi'ne gelince, Faruk Loğoğlu ile Erdoğan Toprak hazırlıklara başlamış. (Önümüzdeki mart ayında Çin yeni devlet başkanını seçecek.)
Seyahat üç duraktan oluşuyor: Pekin, Şanghay ve Sincan-Urumçi. (Aslında Sincan'a dair hassasiyet, bölge adı ile yazılışını da kapsıyor. Kolay anlaşıldığı için yaygın sözcüğü tercih ettim)
ÖZEL UÇAKTA 120 KİŞİ: Arkasında bu kadar sıcak bir gündemi bırakıp kıta değiştiren ekip; siyaset, işdünyası ve medya mensuplarından oluşuyor. Genel Merkez'in verdiği bilgiye göre, özel uçaktaki (ki o da Freebirds. Kılıçdaroğlu'nun seçim gezilerinde tercih ettiği şirket) heyette 120 -130 kişi var. 40'a yakın haberci. (Gazetelerin Ankara temsilcileri ile tv ekipleri). CHP'den geziyi organize eden Loğoğlu ve Toprak'ın yanı sıra; grup başkanvekili Muharrem İnce. Aylin Nazlıaka, Durdu Özbolat, Emrehan Halıcı, Kemal Değirmendereli, Mehmet Ali Suma gibi iş dünyası kökenli vekiller katılıyor.
60'A YAKIN İŞADAMI: Kılıçdaroğlu'nun Çin gezisine, farklı sektörlerde faaliyet gösteren 60'a yakın da iş adamı eşlik ediyor. Talep, beklenenin çok üzerine çıkmış. Haliyle bir noktada kesilmiş. Katılan her iş adamı 5 bin dolar yatırmış. Genel Merkez, çoğunlukla KOBİ'lerden oluşan şirketleri, oradaki programları gözeterek sektörel olarak tasnif edip muhataplarına bildirmiş.
POLİTBÜRO AĞIRLAYACAK: Kılıçdaroğlu'nun resmi temasları yarın başlıyor. Önce ÇKP Dış İlişkiler Bakanı Wang Jiarui, ardından ÇKP Politbüro'dan Li Yuanchao ile görüşmeler. CHP lideri, yarın akşam, Xinhua Haber Ajansı, CCTV ve Phoenix televizyonlarınına mülakat verecek. Programda Yasak Şehir de var. Heyetin CHP yönetimindeki isimlerine, ÇKP evsahipliği yapacak.
TEKNOLOJİYE FOKUS: Teknoloji şirketleri ve üsleri, seyahatin ana temalarından biri gibi görünüyor. Zaten Emrehan Halıcı'nın varlığı da bunun kanıtı. Şanghay Şehircilik Merkezi, Uzay Teknikleri Araştırma Akademisi, Çin'in küresel markası Huawei'nin üretim üssü, programın önemli durakları. Şanghay'daki forum, Türk-Çin işadamlarını buluşturacak.
Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği günlerdir yoğun bir mesai içinde. CHP Genel Merkezi de son hazırlıklar için öncü ekibi geçen haftadan göndermiş. Bütün taraflar bir aksilik çıkmaması için olağanüstü bir ihtimam içindeymiş. Bu satırlar yazılırken, Urumçi'deki program netleşmemişti. Yarın görüşmek üzere...
<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı