• $7,2801
  • €8,783
  • 404.818
  • 1527.45
08 Nisan 2011 Cuma

Kendini 5. kata kapatan adam

'Gürsel Bey'e de bir ulaşamıyoruz ki.'   
Bugünlerde Ankara'daki popüler diyaloglardan biri bu. Hemen arkadan gelen cümle ise şu: 'Gürsel Tekin kendisini 14. kata kapatmış, oradan çıkmıyormuş.'
CHP'de kahir ekseriyet Tekin'e ulaşmaya çalışıyor. 
Telefon ettim: 'Aday belirleme çalışmalarına dair bilgi için ziyaret edebilir miyim?'
'Vallahi kusura bakmayın burada kahve içecek bir ortamım kalmadı' dedi.
'Binlerce dosyanın arasında kaybolduğunuz doğru yani?'
Güldü, 'Biraz öyle.' Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'na sorularımı telefonda sordum ben de. YSK takvimine göre kesinleşmiş aday listelerinin açıklanacağı 11 Nisan'a üç gün kala, tablo şudur:
Dosya sayısı 4285. Başvuru süresi bittiğinde 4100 civarındaki rakam, eksik evrakın sonradan tamamlanması sonucu artmış. Dün itibarıyla da 4285 aday dosyasının sayısı 1000'e inmiş.  81 il sayısı 50'ye düşürülmüş. Kalan üç günde, 30 ilin adayları belirlenecek.  
'İnanın çok hassas davranıyoruz' diyor Tekin. Bütün dosyaların atlamadan  tek tek incelenerek notlar alındığını belirtiyor. Tekin başkanlığındaki değerlendirmeye; Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil, il bazında, başkan, başkan yardımcısı ve sözüne itibar edilen kanaat önderleri katılıyor. 
Öbür tarafta da adayların bulundukları yerde, partinin yaptırdığı iki ayrı yoklamanın sonuçları masada duruyor. 'İki sonuç birbiriyle çakışırsa problem yok' diyor Tekin. Zorluk, örgüt eğilimi ile yoklamaların sonucu farklı olduğunda çıkıyor.

LİSTE DIŞI KALANLAR ARŞİVLENİYOR! 
'Ama küskünlük, kırgınlık, çatışma bekleyenler boşuna heveslenmesin. Herkesin içine sinecek bir liste çıkacak' diye iddialı konuşuyor Tekin. İlgi çekici bir bilgi de ekliyor:
 'Liste dışında kalacak bütün isimlerin arşivini tutacağız. Aralarında CHP'ye gönül vermiş çok değerli bilim adamları, ekonomistler, bürokratlar, akademisyenler var. Seçimden sonra bu kadroları ihtiyaç duydukça davet edeceğiz. Ayrıca Sayın Genel Başkan'ın destek talebi var. Adaylık için başvuran herkesin seçim kampanyasına katılmasını, mitinglerde kendisiyle birlikte olmasını rica ediyor.'
Daha önce dile getirdiği eleştirisini tekrarlayarak AKP'ye dokunduruyor:
'Mülakat hakarettir. Ayıp bir şeydir. 27 yıldır CHP'deyim. Ama mülakat yapma cesaretimi kendimde bulamam.'

ÇARPIK SİSTEM RESTORAN VE OTELLERE YARIYOR
Gürsel Tekin, zorlandıklarını itiraf etmekten kaçınmıyor:
'Sürecin kendisi insanüstü. Böyle olmaz. Şimdiki sistemde en demokratik yolla seçilenler muhtarlar. Fotoğrafını dağıtıyor, yarışıyor.  Bu çarpık sistem yüzünden şu anda Ankara'da restoranlar ve oteller para basıyor. Çünkü herkes burada. Oysa adayın kendi şehrinde yarışıp çıkması lazım. Seçimden sonra ilk yapılması gereken, seçim mevzuatında bu prosedürü değiştirmek olmalı.'
'Sizin kendinizi 14. kata kapattığınız söylüyorlar' dediğimde 'Hayır 5. kata kapattım hedef şaşırtıyorum' diye gülüyor.
Bu görüşmeden aklımda en çok kalan 'Küskünlük, kırgınlık bekleyen boşuna heves etmesin' sözü. 11 Nisan'a az kaldı. Önümüzdeki hafta, siyaset daha çok ısınacak.

<p>Türkiye ekonomisi koronavirüs salgınıyla mücadeleyle geçirdiği 2020 yılını yüzde 1,8'lik büyüme r

Kademeli normalleşmede kafe ve restoranlara gelebilecek yeni teşvikler neler?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu