• $15,923
  • €16,8935
  • 945.479
  • 2372.35
6 Temmuz 2011 Çarşamba

İki partili Meclis

'İki partili meclisi doğrusu faydalı buluyorum.'
Başbakan Erdoğan'ın, çok ses getiren bu sözünün üzerinden altı ay geçti.
Bugün Meclis, fiilen iki partili hale geldi.
Erdoğan, Kiev seyahatindeki sorumuza verdiği o yanıtta, 'iki partili sistemi', yasama faaliyeti hızlanacağı için yararlı gördüğünü vurgulamıştı. 
Bugünse yasama faaliyetinin tıkanmasını konuşuyoruz. 
İhtimal ki, Erdoğan'ın, yeni anayasal sistem için yararlı gördüğü sistem tasavvurundaki 'ikinci parti', MHP değildi. Öte yandan, aylarca yıkıcı bir 'baraj altı' kampanyası merkezine oturtulan MHP, tek sebebin  'yeni anayasa projesinde kendilerinin istenmemesi' olduğunu dile getiriyordu.
Hayatın seyri, öngörüleri yıktı geçti.
Bir ay öncesine dek yeni anayasa projesinde 'istenmediğinden emin olan MHP', bugün Başbakan Erdoğan'dan 'ortak akıl' daveti alıyor.
Düne kadar yeni anayasa sürecinde Kürt meselesinde, çözüme yakın yapıcı duruşuyla,  AKP'nin elini kolaylaştıracağı söylenen CHP,  iktidar partisince 15 Temmuz'a kilitleniyor.
TATSIZ TARTIŞMANIN SİNYALLERİ
İlk bakışta bu tarih, anayasadaki 'üst üste beş devamsızlık' tanımına denk düşüyor. Hükümet programının okunacağı birleşime kadar yani.  Fakat 15 Temmuz'un bugün pek dile gelmeyen bir önemi daha var: Yeni vekiller ilk maaşlarını hak ediyor. AKP kulislerinde, yasama faaliyetine katılmayan vekillerin, maaşlarını da hak etmeyecekleri tartışması başladı bile.
(Meraklısı için: Üç aylık hesaplanan milletvekili maaşı yaklaşık 33 bin lira.)
Bu kadar tatsız bir tartışmanın öznesine dönüşmeyi kim arzu eder?
CHP yöneticileri, 'Çok yakışıksız. Kimsenin kendisi için bir şey istediği yok. Bütün tavrımız demokrasi için' dedi. Kılıçdaroğlu'nun 16 maddelik açıklaması, reste restti; evet. Ama gecikmeli olarak, günlerdir manipülasyona açık mesajları 'temize çekme' işlevi de gördü. Talepte başa dönüldü: Tutuklu vekillerin yemin etmesinin önünü açacak düzenleme.
15 Temmuz'dan sonra, CHP'li vekillerin vekilliklerinin düşürülmesini beklemek gerçekçi değil. O hafta bittiğinde Meclis de tatile giriyor. 1 Ekim'e kadar zaman var. 

YAZICI'DAN ÜÇ MADDELİK ÖNERİ
Konuştuğum CHP'li yönetici, AKP'li vekillerin çoğunun da 'sorun çözülmeli' dediğini vurguladı. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'yla Meclis kulisinde sohbet ettik. Aylar önceki bir röportajında, 'Tutuklu kişilerin, aday gösterilmesinin tutukluluğu sona erdirmek anlamına gelmez' dediğini hatırlattı:  'Bu kişiler aday gösterilip seçildiklerinde, serbest bırakılmazlarsa, topu bize atacaklar da dedim. Aynen dediklerim çıkıyor.'
'Bu öngörü, sorunun çözümsüz kalacağı anlamına gelmiyor değil mi?' dediğimde, üç maddelik öneri seti sıraladı:

 'Bir kere mahkemeleri seyrine bırakmak lazım. Bugünden yarına kanun da çıkmaz. Sorun, bu davaların çok sanıklıyken altyapının yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Bir, yardımcı kadroların sayısı artırılmalı ki, mahkemeler etkin çalışabilsin. Mahkemelerin destek kadroları yok. İki, iletişim çok gelişti. Adli yazışmaların yeni bir sisteme oturtulması şart. Bir cevap haftalarca beklenmemeli. Bu, sağlanabilir. Üç, Adli Tıp ve kriminal incelemeler hızlanmalı. Zaman gerektiren incelemeleri kastetmiyorum. Ama kararı etkileyen pek çok raporun hazırlanması yıllar sürüyor.'
Yazıcı, kalkıyordu. 'Sanırım bunu hükümet içinde konuşuyorsunuz' dedim. 'Adalet Bakanlığı çalışıyordur herhalde' dedi. Bu cevabı bir işaret saydım.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak