• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
14 Eylül 2011 Çarşamba

Gül, BDP ile görüşecek mi?

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 4 Eylül'deki kongre sonrasında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu isteyeceklerini açıklamış ve 'Cumhurbaşkanı'nın süreçle ilgili görüşlerini almak istiyoruz' demişti.
Aradan on gün geçti. İki taraftan da herhangi bir ses çıkmadı. Bu süre içinde PKK'nın vahşi saldırıları artı. Kuzey Irak'a kara harekatını tartıştığımız bugünlerde, Gül- BDP görüşmesi bir daha gündeme gelmedi.
1 Ekim'de Meclis açılıyor. 'Kandil'in bitirilmesine' dönük kara harekatı bugün başlasa bile TBMM açılırken, BDP'nin bu meseledeki rolü ve adımları yeniden tartışmaya açılacak. 
Aslında Gül'ün, günübirlik Rusya gezisi sayılmazsa, randevuya engel oluşturacak fiziki bir engel bulunmuyordu. Ancak, BDP'li vekillerin yemin boykotu ile artan PKK saldırılarının,  Gül'ün kabulüne psikolojik bir engel yarattığı ihtimalini göz ardı etmemek gerekiyordu. (Bu çerçevede, Gül'ün, BDP'li vekillere üç kez yemin telkininde bulunduğunu hatırlayalım.)
Bu merakla Demirtaş'ı arayarak Gül'den sözünü ettiği randevuyu isteyip istemediklerini sordum.
'Sayın Cumhurbaşkanın programını takip ediyoruz. Rahatsızlık geçirdiğini, biraz dinlendiğini biliyoruz. Ardından da bir yurtdışı programı varmış. Programı biraz rahatlayınca bu başvuruyu yapacağız' dedi.
 'Gayrı resmi bir nabız yoklaması yapıp, olumsuz bir sinyal almış olabilir misiniz?' diye ısrar ettim. 
'Yok' dedi Demirtaş. 'Sayın Cumhurbaşkanı bizi bugüne kadar reddetmedi. Böyle bir durum olacağını düşünmüyoruz. Program biraz hafifleyince başvurumuzu yapacağız.'
Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever ile görüştüm. Sever, henüz resmi bir başvuru yapılmadığını teyit etti. Cumhurbaşkanı, pazar günü Almanya'ya gidiyor. 18-21 Eylül tarihleri arasındaki seyahatin ardından, bu görüşmenin gerçekleşebileceği bekleniyor.
Demirtaş'a yemin etmeme kararı konusunda aynı noktada olup olmadıklarını da sordum.
YEMİN KARARI BUGÜN NETLEŞEBİLİR
Hemen, 'evet' ya da 'hayır' demedi. Bu konudaki tutumlarının büyük olasılıkla, bugün yapacakları grup toplantısında (yine Diyarbakır'da)  netleşebileceğini söyledi.  BDP Genel Başkanı,  hemen her kesimden eleştiri alan, daha yolun başında algı ve güç kaybına yol açan o kararlarının, o günün koşullarında doğru olduğunu savunuyor.
Ancak siyasetin dinamikleri nedeniyle, yeni pozisyonlar alınabileceğini de ekliyor: 'Daha yararlı olabileceğimizi görürsek, farklı bir karar alabiliriz. Bu konuda bir kompleksimiz yok.'
MECLİS'TE TARTIŞILMALI
Hükümetin Kuzey Irak'a sınır ötesi kara harekatı için TBMM'den aldığı yetki süresi 17 Ekim'de dolacak.  Meclis'in açılacağı tarih olan 1 Ekim'e kadar yani önümüzdeki iki hafta içinde bu harekatın yapılıp yapılmayacağını bugünden kestiremiyoruz.  Ancak açık ki,  bu yetkinin kullanılabilmesi Kuzey Irak yönetimi ile ABD'nin onayına bağlı. Bu mutabakatın henüz sağlanamadığı da ortada.
Sonuç olarak, hükümet yetkiyi KHK ile almış olsa da bu kadar hayati ve ağır sonuçlar doğurabilecek bir konunun, TBMM'de tartışılması büyük önem taşıyor.

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rusya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!

Jason Statham Antalya'da kurşun geçirmez camlı villada kalıyor