• $9,6014
  • €11,1468
  • 557.297
  • 1492.93
1 Mayıs 2013 Çarşamba

Görünmeden gidiyorlar

Sınır dışına çekilme" konusunda kritik günlerden geçiyoruz.
Bir süredir zaten yazılıp tartışılıyor. Fakat PKK'nın çekilme kararının Kandil'de basın toplantısıyla açıklanmasının ardından, askeri birliklerin de bölgeden çekildiği ve kuvvet azalttığı haberleri yoğunlaşmaya başladı.    
Genelkurmay Başkanlığı hafta başındaki açıklamasıyla, bu yöndeki haberleri -öncekilerle kıyaslandığında nispeten daha ılımlı bir ifadeyle- yalanlayarak böyle bir durumun söz konusu olmadığını duyurdu.  
Genelkurmay açıklamasında asıl dikkat çeken vurgu, İl İdaresi Kanunu'na yapılan atıftı. 
Birkaç haftadır tartışılan bu kanuna yapılan gönderme; kaçınılmaz olarak, vali-asker ilişkisinde, herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığı sorusunu akla getirdi. 
Bilmediğimiz bir Başbakanlık genelgesi ya da Resmi Gazete'de yayımlanmayan gizli bir yönetmelik söz konusu olabilir miydi? 
Konuyu askeri kaynaklarla görüştüm. Hemen belirtelim ki, İl İdaresi Kanunu'nda genelge ya da yönetmelik niteliğinde herhangi bir yazılı  değişiklik yapılmamış. 
Değişiklik yapılmadığı gibi, son dönemde, "ne bölge illerindeki valilerin askeri birliklerden bir talebi ne de bölgedeki komutanlıkların valilerden operasyon izni istemesi" söz konusu olmuş. Geri çekilmenin ayrı, birliklerin yer değiştirmesinin apayrı iki konu olduğunun altı çiziliyor. 

KARŞILAŞMA OLMADI 
Askeri kaynaklar devamla "Hiç karşılaşma olmadı. Daha doğrusu bize görünmüyorlar" ifadesini kullandı. Bu ifadeden PKK'lıların muhtemeleen aldıkları talimat doğrultusunda halihazırda bulundukları yerlerden günışığına çıkmadıkları 
anlaşılıyor. 
Gelgelelim, PKK'lılarla askerin karşılaşmaması, görünmemesi ne anlama geliyor? 
Küçük gruplar halinde çekildikleri haberleri bütünüyle yanlış mı?
İşte bu noktada -bilmeyenler için- enteresan bir değerlendirme geliyor:
"PKK'lıların barındığı bazı yerlerde, koridorlar, koridorlar arasında da derin yarıklar vardır. Bir birlik, bir yarıktan yürürken, ötekinde ne olduğunu fark edemezsiniz. O yarıkları termal kameralarla göremeyiz."

ISLANINCA HERON DA GÖRMEZ
Peki Heronlar?
"Ona da tedbirleri var. Üzerlerini ıslatıyorlar. Islanınca, Heron da görüntü alamaz." 
Konuşma ilginç bir eşiğe taşındı. "Bu durumda, sınır dışına çekilme, o yarıklardan bu önlemlerle gerçekleşebiliyor olabilir mi?" soruma "Çok muhtemelen" yanıtını aldım. 
 Özet ve sonuç olarak, sınır dışına çıkan PKK'lılar, kendilerine has yöntemlerle; "görünmeden" gidiyor. 
Bununla birlikte askeri kaynaklar ihtiyatı elden bırakmayarak, bu yüksek ihtimalin 25-30 kişilik küçük gruplar için geçerli olabileceğini paylaşıyor.  
Bu değerlendirme, 8 Mayıs'a dair kritik bir belirsizliği de içinde saklıyor. Asıl önem taşıyan tarihin Kandil'den verilen 8 Mayıs olduğunu belirtiliyor. Bu tarih kalabalık silahlı grupların "görünmeden çekilip çekilmeyeceği" en büyük soru işareti.  

 

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri