• $7,3881
  • €8,9463
  • 436.733
  • 1454.78
09 Eylül 2011 Cuma

'Ev ödevi' için raftan inecek tasarı

Hükümetin terörle mücadele alanındaki yeni stratejisi, geniş zamana yayılacak unsurlar içeriyor. 
Yeni dönemde, güvenlik dışındaki diğer mücadele alanlarından en önemlisini, PKK'nın mali kaynaklarının kurutulmasına dönük adımlar oluşturuyor.
Uyuşturucu, insan kaçakçılığı, haraç gibi kara para suçlarından elde ettiği yüz milyonlarca dolarlık geliri uluslararası raporlara konu olan PKK'nın finans desteğini kesmek konusunda çabalar hep oldu.
Ancak Türkiye'nin Avrupa'da aradığı destek, yıllardır beklentilerine uygun olarak gelmiyor. Hükümetin hayal kırıklığı, zaman zaman bakanların sitem ve öfkeli açıklamalarına da yansıyor.
Bu tabloda  -daha önce AB Bakanlığı Müsteşarı Haluk Ilıcak'ın değindiği gibi ,'bize de sıçrar' korkusu kadar-  başka faktörler de etkili.
Sözgelimi Türkiye'nin kendisine düşen 'ev ödevi'ni yıllardır yapmaması.
Dokuz yıl önce BM Sözleşmesi'yle iç hukukumuzun parçası olmasına karşın, yıllardır çıkmayan bir kanundan söz ediyorum: 'Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'
Bu tasarı ABD ve Avrupa için son derece önemli. Çünkü yasalaşması halinde, El Kaide gibi uluslararası nitelikteki terörist grupların adli takibe uğrayıp cezalandırılmalarını sağlayacak. Ancak Batı, aradan dokuz yıl geçmesine karşın, Türkiye'nin niye bu kadar geç kaldığını anlamakta zorlanıyor. (Son olarak ABD Büyükelçisi Ricciardione, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaretinde bu yöndeki isteklerini tekrarlamıştı.)
İşte şimdi hükümet, geçtiğimiz yasama döneminde TBMM'ye sevk ettiği, ancak aylarca görüşülemeyip  'kadük' olan o tasarıyı raftan indirmeye hazırlanıyor.  Bu adımın işaretini ise Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hafta başı NTV'deki röportajında verdi:
'Terörizmin finansmanının önlenmesine dair bir yasa tasarısı Parlamento tatile girmezden önce Parlamento'ya sevk edilmişti. Bu dönem Parlamento çalışmaları başlar başlamaz ilk görüşülecek yasalardan biri odur. Çok önemli bir yasadır. Terörist unsurlara, terörist örgütlere kaynak aktaran unsurlarla mücadeleyi öngörüyor. Parlamento açılır açılmaz bu yasayı gündeme getireceğiz.'
TÜRKİYE'NİN ELİNİ GÜÇLENDİRECEK
1 Şubat 2011'de TBMM'ye sevk edilen tasarı, terör örgütleri ve teröristlere fon sağlanması veya toplanmasını yasaklayarak ağır yaptırımlara bağlıyor: Beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ve malvarlıklarının dondurulması. Bunun için de kara parayla mücadelede görevli MASAK'ın kadro ve yetkileri de güçlendirilecek. 
Not edelim ki, tasarının yeni dönemde 'güncellenerek' yasalaşması, PKK'nın mali kaynaklarının kurutulması konusunda doğrudan bir etki doğuracak hükümler içermiyor. Düzenleme, PKK'dan ziyade, BM sözleşmelerinde yer almış ve Batı'nın 'tehdit' olarak algıladığı uluslararası diğer terör örgütlerinin finansmanını cezalandırıyor.
Ancak, 'ev ödevinin' yapılması anlamına gelecek. Bu da, Türkiye'nin PKK'nın finansmanını önlenmesi için aradığı işbirliğinde, Avrupalı muhataplar karşısında elini güçlendirecek bir değer taşıyor.

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

vahşi hayvanların komik halleri

Başkan Erdoğan, AK Parti'nin Erzurum Olağan Kongresi'ne canlı bağlantı ile katıldı