• $13,6282
  • €15,335
  • 793.635
  • 1951.17
13 Şubat 2013 Çarşamba

Erdoğan'ın saat ayarı 'seçim' diyor

Cümle kanaat önderinin algı uçları, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki kanlı patlamayla 'ikinci tur' İmralı görüşmesinin seyrine odaklanmışken, Başbakan'ın kürsüden duyurduğu üç düzenleme, hedef kitleleri açısından çok şey ifade ediyordu. 
Bir yandan, -literatürdeki tanımıyla- 'dezavantajlı grupların' gönlünü alırken, eşanlı olarak on binlerce mütevazı bütçeyi gözeten politika araçlarına bakalım:    
Görev malulu kapsamında şehit olanların çocukları, anne ve babaları; asayiş ve güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında gazi olanların, harp malulleri, vazife malullerinin çocukları ve anne babaları, toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.
 Engelli istihdamı beş kat arttı. Bu sene 8 bin 115 engelli daha istihdam edilecek.
 65 yaş üzeri vatandaşlar, toplu taşıma araçlarında ve Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edebilecek.
Demir ve deniz yollarının dış hatlarında ise yüzde 50 indirimli seyahat.

EKONOMİK GÖRÜNÜM  HEP ÖNEMLİ 
Bu düzenlemelerin sosyal politika nitelikleri hafife alınamaz. Ne var ki, konjonktüre bakıldığında, öne çıkan asıl unsurun 'zamanlama' olduğunu teslim etmek gerekiyor.  
Algıların, saikin önüne geçtiği bir çağdayız. Başbakan'ın üç gün önce emekli orgeneral Ergin Saygun'u hastanede ziyaretinin kendisi insani bir görev olsa da, fotoğrafın ürettiği, üreteceği sonuçlar yabana atılamaz. Bu bir. 
İkincisi, aynı Başbakan iki gün önce de Kayseri gibi refah standardı yüksek bir kentte, terör sorununun çözümü için de 'gerekirse zehir içmekten' söz etti.
Ertesi gün de bir hükümetin icra kabiliyeti ve ömrü açısından öteki asli unsur olan 'ekonomik görünümü' unutmadığını kanıtladı. Bir gün zehir içmekten bahsederek, 'terör' sorununun çözümü için seçmen nezdinde güçlü bir duygusal efekt yaratan Erdoğan, ertesi gün görev şehidi, malulu yakınlarına, engellilere müjde verebiliyor. Bir yandan gündelik hayatları kolaylaştırıp memnuniyeti maksimize ederken diğer yandan mütevazı bütçelere nefes aldıracak tedbirleri duyuruyor. 
Saygun fotoğrafı, 'zehir içerim sözü' ve dün duyurulan düzenlemelerin seçmen ölçeğinde, kaç yeni oy ve dahi kaç kadim oyu tahkim edeceği ayrı bir uzmanlık alanı. 
Sonuç olarak, Başbakan'ın saati seçim meridyenine ayarlanmış görünüyor.

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Sosyal Medya raporu yayımlandı! Türkiye'de en çok kullanılan uygulama hangisi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı