• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
22 Şubat 2013 Cuma

"Ecevit Şanlı için resmi talep olmadı"

Ziyaret tarihi 25 Şubat Pazartesi; kapsamı "günübirlik çalışma ziyareti" diye duyuruldu. Hem konuğun adının ağırlığı hem de zamanlama bakımından önemli bu seyahate iki gün kala, bazı nüanslar ile değerlendirme notlarını paylaşalım: Merkel, pazar öğleden sonra Gaziantep'e inecek. Buradan Kahramanmaraş'a geçerek, Maraş'ta konuşlandırılan patriotlar için görev yapan 300 Alman askeri ziyaret edecek. (Bu kısım Türk gazetecilere kapalıymış!) Ardından da Hıristiyan alemi için özel anlam taşıyan Kapadokya için Nevşehir. Almanya Başbakanı'nın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile bir araya geleceği Ankara ayağı ise programın en sonunda pazartesi günü.

BİRBUÇUK GÜNE DÖRT ŞEHİR

Merkel'in birbuçuk güne dört şehir sığdırması, nabzı hızlanan terörle mücadele alanındaki işbirliği ve ekonomik sonuçlarına anlam yüklenen Türk-Alman İş Forumu'na baktığımızda; ziyaretin ağırlığı ortaya çıkıyor. Şansölye'nin ziyaret ajandasını değerlendirmek üzere bir araya geldiğimiz Alman diplomatik kaynaklar, en çok Türk-Alman İş Forumu'na önem atfediyor. Merkel, beraberinde beş büyük Alman şirketinin CEO'suyla geliyormuş. Foruma katılacak işadamı sayısı ise 50'ye yakın. Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin ekonomi alanında "başarı öyküsü" yazdığını vurguluyor. İki ülkenin dış ticaret hacminin 34 milyar euroya ulaştığını hatırlatıp her sene 500 Alman firmasının Türkiye'de yatırım yaptığı bilgisini veriyor.
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne düzenlediği saldırıda ölen canlı bomba Ecevit Şanlı'nın Almanya bağlantısı da gündeme geldi. DHKP-C'li Şanlı'nın bombalı saldırısından kısa süre sonra Almanya İçişleri bakanı Hans-Peter Friedrich Türkiye'ye geldiğinde Şanlı'nın geçen sene Almanya'da şüphe üzerine polisçe durdurulup üstünden Fransız pasaportu çıkınca serbest bırakıldığı, Şanlı hakkındaki kırmızı bülten kararına rağmen Almanya'nın Türkiye'ye iade etmediği  haberleri çıkmıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki siteminin sert eleştirilere dönüştüğü de biliniyor. Diplomatik kaynaklar, Erdoğan'ın eleştirilerinden sonra konuya bir daha baktıklarını belirtip "Şanlı dosyasında geçen yıl sonunda bir iletişim oldu. Ama kendisiyle ilgili olarak Türkiye'den yapılmış resmi bir iade talebi kayıtlarda bulunamadı" bilgisini verdi. Terör suçlularının iade talebi konusundaki eleştirilere de şu veriyle yanıt veriyor:

36 TALEBİN 16'SINA OLUMLU YANIT

"Türkiye 2010'da 36 kişinin iadesini istedi. 16'sına olumlu yanıt verdik. Bu alanda yasal prosedürden kaynaklanan tipik problemler var. Sadece Almanya için de değil, bütün Avrupa ülkeleri için geçerli.  İade için mahkeme kararı zorunlu. Ayrıca, Almanya Anayasal yargısı, ağırlaştırılmış müebbet cezası alanlar konusunda iadeye izin vermiyor." 
Diplomatik kaynaklar, terörle mücadele alanında yeterli işbirliğini göstermediği eleştirilerini ihtiyatla karşılarken "Almanya'da terörist bulundurmaktan bir çıkarımız olamaz. Sorunun çözümü bizim için de önem taşıyor. Almanya'da 800 bin Kürt var" diyor. "Peki finansal kaynak sağlama yöntemleri üzerine yeterince gidiliyor mu?" diye sorduğumuzda şu cevap geliyor: "Para toplama da dahil olmak üzere PKK ve aktiviteleri teröristtir. Fakat PKK'yı yakalamak, saptamak çok zor. Çünkü farklı isim ve dernek altında örgütleniyor. Bu nedenle sorunun Türkiye'de çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede İmralı sürecini cesaret verici buluyoruz." 
3 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'da, Merkel'in ziyareti öncesindeki Ankara nabzı işte böyle.

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı