• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
25 Ekim 2011 Salı

Duyguda bölünmemek

Allah bu acıyı unutturmasın.'
Sayısız kederden damıtılmış bu dilek-duayı büyüklerimden duymuştum. Meğerse unutmuşum; depremi duyduğum an hafızamdan fırladı.
Anlam yükü buna benzeyen bir sözün, Anadolu dışında başka coğrafyada olup olmadığını düşündüm.
Nasıl oluyor da bu topraklar bu kadar acı üretebiliyor?
Daha Çukurca katliamında 20'sinde ölen çocukların yarası oluk oluk kanıyorken, Van depremi, gözümüzü kulağımızı aldı, enkazlara götürüp bırakıverdi işte.
Ve bugünün en iyi gelişmesi: Sosyal medya ırkçılarının 'takdiri ilahi' mealindeki, insanı insanlığından utandıran kelamları, yerini özlediğimiz dayanışma duygusuna bıraktı. 
Elini mecaz ya da gerçek manada 'taşın altına sokmadan', ıstırabı hissetmeye bile çalışmadan, o iniltileri işitmeden; optik kabloların, mobil ekranların steril konforuyla  'ülke severlik', çok kolay olmalı.
Bugünse, her köşeden çırpınırcasına sökün eden yardım çabaları ne kadar umut verici. Ve aslında ne kadar gerçek 'biz'i yansıtıyor.
Şu günlerde hiçbir şey toplumsal açıdan daha hayati değil: Duyguda bölünmemek.

Yardımlar yolda ya iş makineleri
Van'da her şeye ama her şeye ihtiyaç var... Ama iş makinesi, greyder ihtiyacı, hiçbirine benzemiyor. Resmi ya da sivil yollarla, çorap, battaniye, bebek bezi, er ya da geç ulaşıyor. Ama enkaz kaldıracak, beton yığınlarını kazacak iş makinesinin yokluğu, çaresizliği de katlıyor acıyı da. İki değil üç, üç değil, on iş makinesi olsa, belki de sağ çıkarılabilecek insanlar, acı çekerek can veriyor. 
Depremin ilk gecesi canlı yayınlarda görüp, vatandaşların çığlığıyla haberdar olduğumuz bu durumu, Van'da bulunan Sezgin Tanrıkulu da teyit etti.

Eksik yürüyüş
TOBB öncülük etti. 'Birliğe Çağrı Platformu', 30 Ekim'de İstanbul'da ve Türk bayrağı altında 'Kirli Oyunlara İnat' mitingi yapacak.  Yürüyüş herkese açık. Kararı,-depremden az önce- 24 kuruluş başkanıyla fotoğraf vererek TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu açıklamıştı.
Hisarcıklıoğlu sohbetimizde, sürecin spontane geliştiğini özellikle vurguladı. Dahası, her siyasi partiden destek aldıklarını, bunun da katılımın geniş tabanlı olması bakımından umutlandırıcı olduğunu söyledi.
Ama bugünden belli oldu ki, Platform'un görüştüğü MHP ile BDP bu mitingde yer almayacak.  Aslında BDP, çağrıyı ilk aldığında 'Hemen reddetmiyoruz, değerlendirelim' demişti.  Bugün, 'Bize geldikleri zaman söylenenle, kamuoyuna yapılan açıklama da çok farklı' diyerek, samimiyet vurgusu yapıyor. 
MHP de 'Biz önde yürürüz ama ya arkadakileri kim tutacak' derken, güvenlik kaygısını dile getiriyor.
MHP ve BDP... İki ayrı uçtaki iki partinin gerekçeleri, çağrının algılanışı konusunda fikir veriyor. CHP de büyük olasılıkla genel başkan düzeyinde katılmayacak.
TOBB Başkanı fikrin İspanya'da yapılan ve sonrasında ETA tabanında değişim yaratan 11 milyon kişinin katıldığı yürüyüşten esinlenildiğini paylaştı. Örnek belki iyi ve samimi ama realite çok farklı.  'Nitelikli çoğunluğu', iş dünyasından oluşan sivil toplum, belki de yeterince 'sivil'  algılanmıyordur. Bu ihtimali yabana atmamalı. 
Yine de sonucu görmek ve maksadın hasıl olup olmayacağını anlamak için zaman var. Birliğe Çağrı Platformu, işbölümü yapmış. Sanat, edebiyat ve siyasetin 'simge isimleri' telefonla aranıp davet edilecek.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak