• $13,5987
  • €15,3036
  • 794.017
  • 1951.17
9 Şubat 2012 Perşembe

Devletin karışan aklı

Ankara'daki devlet aklı, dün hayli karışıkdı.
Fırtına, bir gece öncesinden Arda Akın'ın hurriyet.com.tr'ye düşen haberiyle başladı. KCK soruşturmasının MİT'e uzandığını duyuran haber, onlarca soruyu tetikledi:    
- MİT Müsteşarı 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağrılabilir miydi?
- Normlar hiyerarşisine göre 'özel kanun' sayılan MİT Kanunu 26. Maddesi'nde zorunluluk olarak yer alan başbakan izni alınmış mıydı? 
-  İzin varsa, 'Hakan Bey'i harcatmayız' diyen Başbakan Erdoğan bu onayı ne zaman vermişti?
- MİT Müsteşarı, şüpheli değil de 'tanık' yahut 'bilgisine başvurmak üzere' davet edilmişse, cezai takibat sayılır mıydı? 
- İfadeye davet sebebi, akla ilk gelen olasılık olan Oslo görüşmeleri ses kaydı mıydı?
-Gerekçe buysa, neden eylül ayından bu yana beş ay beklenmişti?
- Çağırma sebebi soruşturma kapsamındaki başka bir olguya dayanıyorsa neydi?
Bütün bir gece hep birlikte bu sorulara yanıt bulmaya çalıştık.
MİT, mesaideydi. Ancak ses çıkmadı. Aynı gece Başbakanlık'tan da bir açıklama yapılmayacağını öğrendik. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, 'Böyle bir gelişme olsa bana haber verilmesi gerekirdi' diyordu.
Sadece bu veriler bile ortada müphem bir tablo olduğunu göstermeye yetiyordu.  Sabahı beklemeye koyulduk.
Ama sabah gördük ki, 'devlet aklı' da karışık.
Dahası, sağlıklı haber adına cevap almayı umduğumuz isimler, gelişmeden hem habersiz hem de hayli şaşırmış görünüyor...
MİT Müsteşarlığı kaynakları, 'halen' konuyu araştırdıklarını bildirdi. Net bir bilgiye ulaşınca, muhtemelen bir açıklama yapılacaktı.
Başbakan Erdoğan, gergin yüz ifadesiyle katıldığı valiler toplantısında soru sorulmasına imkan vermedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NTV'de Müsteşar Hakan Fidan'a sahip çıkan açıklamalar yapıp tablonun net olmadığını söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı'nın yeni kurduğu Haber Akademisi'ndeki törene katılıyordu. Arınç, tören bitiminde Genel Müdür Kemal Öztürk'ün davetiyle, Editör Masası'nda, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile AA'nın yurtiçi ve yurtdışı bürolarının temsilcileriyle interaktif bir toplantı yaptı.
Başbakan Yardımcısı, 'Hazırlıksız yakalandım' diyordu. Görevdeki MİT mensuplarının ifadeye çağrılabilmesi için başbakan iznine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Arınç, Başbakan'ın böyle bir izni verip vermediği konusunda bilgi sahibi olmadığını paylaştı.Ve şöyle dedi:
'Şüpheli sıfatıyla, KCK soruşturması içinde bu üç kişi nasıl yer alır; doğrusu aklımla izah edemiyorum.'
AA Genel Müdürü Öztürk, kendilerine ulaşan 'şüpheli değil de bilgisine başvurmak üzere çağrıldığı' notunu paylaştı. Yıllarca ceza avukatlığı yapmış olan Arınç, 'ceza yargılamasında böyle bir çağırma biçimi olup olmadığını bilmediğini söyledi. Ve bir anekdot aktardı:
''Emre Taner zamanında, ben Meclis Başkanı'ydım. Askeri Savcılık tarafından ifadeye çağrıldığını, bundan çok üzüntü duyduğunu ve böyle bir şeyin kanunen mümkün olamayacağını, bunu da o zamanın Genelkurmay Başkanı'na sert bir şekilde duyurduğunu, onların da özür dilediğini ifade etmişti. Emre Taner Bey bunu bizzat söylemişti. 'Ne hakla beni çağırıyorsunuz, beni bir savcının karşısına nasıl çıkarabilirsiniz' diye. Ama o zaman görevdeydi. Ona dayanarak söylemiş olabilir.''
Fidan, Taner ile Güneş'in ifadeye çağrılmalarına ilişkin tablo, halen açıklık kazanmış değil. Son bir not olarak aktaralım: 
MİT'in kuruluş yıldönümünde, Müsteşar Fidan, 'Ses kaydı dolayısıyla herhangi bir soruşturmaya müdahil oldunuz mu?' sorumuzu 'Hayır' diye cevaplamıştı.
O toplantının üzerinden bir ay geçti. Bu süre zarfında gerçekleşen operasyonlarda tutuklananlar arasında bazı istihbarat elemanlarının da yer aldığının yazıldığını hatırlatanlar, ifadeye çağırmada, Oslo ses kaydı kadar; son bir ay içinde gerçekleştirilen KCK operasyonlarındaki tutuklama ve ifadelerle de bağlantılı olabileceği yorumları yapılıyor.

<p> </p>

İBB karla mücadelede neden sınıfta kaldı?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!