• $9,2665
  • €10,7341
  • 525.547
  • 1414.21
19 Aralık 2010 Pazar

CHP'nin yükü bugün daha ağır

Hızla değişen günlük hayat.  Birikmiş sorunlarla iç içe geçmiş sürekli değişen talepler, keskinleşmiş hassasiyetler.

Ortada bir genel başkanlık yarışı olmadığı halde, Kurultay salonuna, saat 10.00'da 27 bin kişiyi toplayan nedenlerin en önemlisi muhtemelen buydu: Hayatın, tekrar eden ideolojiye üstünlüğü.

Keza, yeni Parti Meclisi'ne (PM) dair beklentileri yükselten gerekçe de benzer olmalıydı.  CHP'nin 15. Olağanüstü Kurultay'ı, parti tabanının, PM'ye bakışının değiştiğini gösterdi.  PM'nin, hızla değişen, hiç olmadığı kadar çeşitlenen toplumsal taleplere, keskinleşmiş hassasiyetlere, çözüm bekleyen birikmiş sorunlara politika üretme zemini olduğu, daha iyi anlaşıldı.

Bu nedenle dün salonda cevabı aranan iki temel sorudan biri şuydu:
Yeni PM kompozisyonu, farklı kimlikler ve sorunların bileşimiyle son derece karmaşık hale gelen seçmen tabanının beklentilerine karşılık verecek mi?
Milletvekillerinin sayısal üstünlüğü, politikaların üretildiği ana zeminde, makro düzeydeki temel sorunların tartışma süreçlerini kesintiye uğratma, seçim bölgeleriyle sınırlama tehlikesini içerebilirdi.

O nedenle 80 kişilik yeni PM kompozisyonunda, milletvekili sayısının 21'de kalması, bu açıdan kayda değer. Bununla birlikte Atilla Kart gibi, çok sayıda hukuka aykırı uygulamaları titizlikle takip edip dosyalayan bir ismin PM'de yer alması, seçim öncesinde farklı bir önem taşıyor.

Öğretim üyelerinin çokluğunu ise Kılıçdaroğlu'nun toplumsal değişimi okuma çabası kadar, konuşmasında da ağırlıklı bir yer verdiği eğitim alanına gösterdiği önemin sonuçları olarak değerlendirmek mümkün. 

Bu kapsamda 'mahalle baskısı' kavramını, güncel analizleriyle açarak dinamik bir tartışmayı sürdüren Binnaz Toprak'ın varlığı, farklı bir anlam taşıyor.

TÜRKİYE PARTİSİ'NDEN TRANSFER
Listenin sürpriz isimlerinden Bülent Kuşoğlu'nun öyküsü ilginç. Hesap uzmanı kökenli olan Kuşoğlu, henüz hiç seçim geçirmemiş Türkiye Partisi'nin kurucu üyesiydi.
PM açıklandığında Abdüllatif Şener'i aradım.

 Kuşoğlu'nun cuma günü kendisini telefonla aradığını ve Kılıçdaroğlu'nun kendisini PM'ye almak istediğini söyleyerek 'Ne dersiniz?' dediğini aktardı. Şener'in yanıtı ise 'Benim bir şey söylemem doğru olmaz. Özgür iradenle kararını vermelisin' olmuş.
Bu durumun kendisinde hayal kırıklığı yaratıp yaratmadığını sorduğumda ise Şener 'Bu tip gelişmeleri siyasette normal görmek lazım' demekle yetindi. Biz de Kuşoğlu'nun, SSK Genel Müdürlüğü sırasında Kılıçdaroğlu'nun yardımcısı olduğunu ekleyelim...
Kurultay bitti. Altı ay sonra seçim var.

Şimdi, yeni PM'nin yükselen beklentilerin içini dolduracak politikalar üretmesi, üretilen politikaların, il örgütlerine aktarılması, il örgütlerine, yönetim anlayışını halka ulaştırılmasını sağlayacak,  mevcut kopuklukları giderecek bir dinamizm kazandırılması gibi aynı anda birden fazla sürecin yönetilmesi gereği var.
CHP'nin yükü, bugün düne göre daha ağır.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi