• $16,3996
  • €17,5933
  • 971.97
  • 2431.67
21 Haziran 2013 Cuma

CHP temmuzda çalışmaya hazır

Siyaset daha da ısınacak. Gelecek hafta, üç temel konuda kritik gelişmelerin yaşanacağı bir döneme giriyoruz. Başlıkların üçü de birbirini etkileyip dönüştürecek dinamikler taşıyor: 

- Yeni anayasa çalışmasında son haftaya giriliyor. 

- Akil Adamlar’ın 7 bölge-81 ildeki çalışmalarını tamamladı. Raporlar bitmek üzere. Başbakan Erdoğan’dan randevu bekleniyor.  

- BDP’nin çözüm süreci kapsamında hazırladığı 25 maddelik “demokratikleşme önerisi”  Bakanlar Kurulu’na gelebileceği beklentisi hakim.  


Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışma süresi TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in son girişimiyle temmuz başına uzatılmıştı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, son on günde, bir taslak çıkması konusunda ümitli değil. “Masa” dağılırsa, AK Parti olarak hazırlayacakları taslağı CHP’ye götüreceklerini söylüyor. Malum, Başbakan Erdoğan’ın “B Planı” bu. 
Peki bu yaklaşıma CHP ne diyor? 
Uzlaşma Komisyonu’nun CHP’li üyesi Atilla Kart,  dün gazetemizde “Keşke CHP evet dese” manşetini dikkatle okumuş. “Ama AKP’nin ne yapmak istediğini hâlâ bilmiyoruz” diyor. 

50 MADDE TAMAM!  

Kart, Arınç’ın söz ettiği taslak için, “ne olduğunun adı konulmalı” diyor. Zira AK Parti’nin “başkanlık teklifi”  Komisyon’da halen geçerli.  
Gezi Parkı eylemlerinin Erdoğan’ın başkanlık arzusunu, “de facto” kaldırdığı yorumları yapılsa da hukuki bir karşılığı yok. Başbakan Erdoğan “çekin” talimatı vermeden de mümkün değil... 
Kart,  Mehmet Ali Şahin’in “Hele ortaya bir şeyler çıkaralım. Başkanlık taslağını geri çekebiliriz” dediğini aktarıyor. Yine AK Partili üye Mustafa Şentop’un da “revize edebiliriz”  sözünü de. 
Fakat CHP nezdinde bu sözler, ileri bir adımı temsil etmiyor. “Hem kilidi sürdürüp hem de üretim yapılmıyor demek tuhaf” diyor Kart. Üstelik sadece CHP de değil, üç muhalefet partisinin üçü de başkanlık teklifine muhalif. O yüzden önce “blokaj” olarak niteledikleri teklifin tümüyle kalkması gerektiği kanaati sürüyor. Başkanlık teklif çekilip, yerine “partili cumhurbaşkanı”nı getirecek bir değişiklik yapılacaksa, onun da netleşmesini... 
Yani hiç mi ilerleme sağlanmadı? 
Tersine... İlginç bir şekilde, geçen haftaya kadar 40 civarında olan, “yeşile boyalı” yani tam uzlaşı sağlanan madde sayısı 50’ye yükselmiş. Kart, CHP’li üyeler olarak temmuz ayında da çalışmaya hazır olduklarını söyledi.  Ne var ki, iktidar partisinin buna çok gönüllü olmaması kadar, 8 Temmuz’da Ramazan’ın başlayacak olması, CHP’nin bu isteğinin önünde fiili ve hukuki iki engel olarak duruyor. 

MECLİS TATİLİ KISA TUTULABİLİR 

Gelgelelim, tatilin kısa tutulabileceği, Meclis’in 1 Ekim yerine, Ramazan Bayramı’ndan sonra ağustosun ikinci yarısı veya eylülde açılabileceği de kulislerde konuşuluyor.  
Sadece anayasa hazırlığı için değil, BDP’nin “demokratikleşme önerisi”nin içeriğindeki yasal düzenlemeler için de. Kaldı ki, seçim barajının düşürülmesinden, Terörle Mücadele Kanunu’na dek, 25 maddeden oluşan BDP önerisi anayasa sürecine de doğrudan etki yapacak bir içerik ve ağırlıkta. BDP’nin son iki gündür Adalet Bakanlığı’yla görüştüğü önerilerin bir kısmı parti olarak Uzlaşma Komisyonu’na sundukları teklifle de örtüşüyor. 
Yazının girişinde sıraladığım üç konu başlığında, önümüzdeki hafta yaşanacak gelişmeler siyaseti yeniden şekillendirecek. 

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

TEKNOFEST Azerbaycan başladı! İşte ilk görüntüler

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu