• $7,3583
  • €8,9549
  • 437.374
  • 1536.11
03 Ekim 2012 Çarşamba

Çelik: Görünmez el bu kez devreye girmez

Yeni yasama yılının ilk salısı, -salıların sırrına (!) vakıf olanlar için-   'Nerede kalmıştık?' havasındaydı. Kimsenin üç aylık molayı dikkate alıp 'ilk salı' hatırını gözetecek hali yoktu. Grup salonlarının her birinde kelimelerden oluşmuş ateş topları savrulup durdu; 'laf çakma'nın hazzı, çözüm bekleyen sorunların önüne geçti.
Dünkü manzaranın gösterdiği net fotoğraf, 'beyaz sayfa', 'yeni başlangıç'  gibi sözlerin, anlık heyecan yaratmaya dönük klişelerden ibaret olduğudur.
Diğer yandan, geniş kitleler bu polemiklerle sanıldığından daha az ilgileniyor. Bugünlerde sokakların nabzı, 'partili cumhurbaşkanı' ya da '1071'in 1000. Yıldönümü'nden çok, zamlarla atıyor. Yüzde 9.8 oranındaki son artışla, bir yılda yüzde 48'e ulaşan doğalgaz zammı ücretliden, reel sektöre kadar toplumun tüm kesimlerini etkilemeyi sürdürecek. Elektrik faturaların bir yılda yüzde 20 artıran, son 10.1'lik zam da öyle.

EKONOMİ VE GÜL'ÜN TESPİTLERİ
Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Meclis açılış konuşmasının ekonomi bölümü, ayrı bir dikkati hak ediyor.  
Gül, 'zam' demedi elbet. Ama kamu harcamalarındaki önceliklere dikkat uyarısı, aşırı özgüvenden kaçırılması gereği, Ali Babacan ile Zafer Çağlayan'ın 'gaz-fren' polemiğinde simgeleşen, büyüme-fiyat istikrarı tartışmasında, 'Arzu ettiğimiz neticeler talimatla değil, doğru politikalar izlemekle elde edilebilir' ifadesi, gevşemenin tamiri imkansız sonuçlara yol açacağı uyarılarının her biri, ekonomik gidişe dair kaygıları yansıtıyordu...
(Konuşmanın bu bölümünün, eski Merkez Bankası Başkanı, Gül'ün iktisat danışmanı Durmuş Yılmaz'dan izler taşıdığını not düşelim.)
Bu uyarıların ertesi günü, Erdoğan'ın grup konuşmasına; 'başarı öyküsü' olarak görülmesini istediği ihracat verileriyle başlayıp, IMF'ye borcun nasıl ödendiğiyle devam etmesi, aslında saklı bir endişeyi yansıtıyor. 

YILDIZ: İNDİRİMLER DİKKATE ALINMIYOR
Meclis kulisinde dün karşılaştığım üç bakana birer soru yönelttim. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a son zamların yaratacağı domino etkisini sordum. 'Onu ben söylemiyorum' dedi önce. Bu yorumu nasıl değerlendirdiğini sorduğumda ise 'Dört yıl önce yapılan artıştan daha yüksek değil. Arada indirimler oldu. Bunlar gözden kaçırılıyor' dedi.
Ekonomi Bakanı Çağlayan'a 'gaz-fren tartışmasında hala aynı noktada mısınız?' diye sordum; işte cevabı:
'Tabii ki hala aynı yerdeyim. Ben Avrupa'ya bakmıyorum. İhracatım yüzde 33'e düşmüş. Çok sıkarsanız, arkadan çarparlar. 2023'e kadar daha çok yolumuz var. '
Milyonlarca insanın hayatına dokunacak çözüm bekleyen diğer önemli mesele ise Toplu İş İlişkileri Kanunu. Yasadaki gecikme nedeniyle, ne kıdem tazminatı sorunu çözülüyor, ne toplu sözleşme yapılabiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bugün Meclis'e gelecek tasarı için Bursa'daki bir röportajında 'görünmez bir elin devreye girdiğini' söylemişti. Bakan Çelik'e o açıklamasını hatırlatıp, 'Görünmez elin yine devrede olma ihtimali var mı?' dedim. Çelik gülerek, 'Olmaz inşallah, bu kez sağlam kazığa bağladık' yanıtını verdi. Çelik'in kastı, Başbakan Erdoğan'dan aldığı, öncelik sözü olmalıydı.
Velhasılı, ekonomik koşullardaki değişimin, siyaset üzerindeki tayin edici etkisi, umulandan farklı gelişebilir.

<p>Sefirin Kızı'na transfer olan Tuba Büyüküstün neden bu kadar konuşuldu?</p><p>Rahatsızlığı sebebi

Haftanın Magazin Başlıkları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sosyal medyada en çok paylaşılan mantık soruları

Başkan Erdoğan, Sosyal Atama Töreni'nde konuşma yaptı