• $7,4161
  • €9,014
  • 446.616
  • 1569.35
04 Ekim 2012 Perşembe

'Casus belli' mi

İlk sözüm, son sözüm de olacak: Savaşa hayır. Gerisi şöyle: Suriye'den ateşlenen top mermisi, Akçakale'de üçü çocuk ikisi kadın beş masum sivili öldürdüğü anda, geçilen alarm durumu üç şehri kapsıyordu: Şanlıurfa-Ankara-Elazığ.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davut-oğlu, programlarını iptal etti.
Elazığ'da bulunan Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Ankara'ya doğru yola çıktı. 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, haberi duyar duymaz, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'i aradı. Vali Güvenç'ten olayın gelişimiyle ilgili ayrıntılı bilgi alan Gül, üzüntülerini iletti.
Gül, akşam saatlerinde de Başbakan Tayyip Erdoğan ile uzun bir telefon görüşmesi   yaptı.
Köşk'ten dün 'ses' gelmedi. Cumhurbaşkanı bugünü bekliyor. Kaps amlı görüşmelerini yapacağı geleneksel 'devlet günü' kabullerinde... Misillemede bulunmuş bir ordunun komutanı olarak Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile görüşmesi ayrı önem taşıyor. Bu görüşmede masaya haritaların çıkması bekleniyor.  
Gül-Erdoğan arasındaki telefon görüşmesinin ana maddesi, Türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanma gereği oldu. Başbakan Erdoğan, iki pilotun ölümüyle sonuçlanan 22 Haziran'daki Türk jetinin düşürülmesinin ardından 'angajman kurallarının değiştiğini' ilan etmişti.
Başbakan'ın, bu trajik olaya anında karşılık verilmeyişinden rahatsızlık duyduğu o günlerde Ankara siyasi kulislerinde kulaktan kulağa yayılmıştı.
Meşru müdafaa için gerekli hukuki koşullardan biri olan 'makul süre' sıralarda tartışılmış. Bu sürenin geçmiş olması, Türk jetinin düşürülmesi karşısındaki misillemeyi engelleyen faktörlerden biri oldu. Dün ise, haziranın son haftasından bu yana değişmiş angajman kurallarının 'gereği' zaman geçirmeden yapıldı.
Başbakanlık açıklaması, bazıları için sürp-riz olmadı. Başbakanlık'ta toplantının sürdüğü saatlerde televizyonlara getirildiği söylenen, kaynağı tam anlaşılamayan, resmen teyit de edilmeyen 'yayın yasağının' sebebi aslında buydu. Yani  televizyonlara o 'telefonların' gittiği saatlerde, topçu atışı gerçekleşmekteydi.
Başbakanlık açıklamasında, 'devamının gelebileceği' iması var.
Bugün Türkiye için zor bir gün.
Meclis'e Suriye'ye sınır ötesi operasyon için tezkere getirilmesi gündemde.
'Casus belli' mi? diye sorulacaksa, kim gönül rahatlığıyla evet diyebilir?
(*) Casus belli: Latince kökenli kavram, 'savaş sebebi' anlamında.

<p>Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genel  Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in IrakR

Sincar'daki PKK Varlığı Nasıl Son Bulacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılan belgeselciyi canlı canlı yedi! İşte o anlar

ABD'de güvenlik önlemleri arttırıldı! Askerler sokaklara indi