• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
12 Mayıs 2013 Pazar

Bu torba fazla karışık

Yine aynı şey oldu. 
Bu sefer, birbirine benzemeyen 7 kanunu değiştirecek 12 madde aynı torbada preslendi ve vakumu alınarak Meclis'e gönderildi. 
3. Boğaz Köprüsü yapılırken milyonlarca ağacın kesilmesini engelleyecek ÇED raporu şartının kaldırılmasını mı istersiniz, yoksa Ceylanpınar'daki göçerlerin iskan edilme koşullarını mı? 
Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin sigorta kapsamına alınmasını mı, kamu üniversitelerindeki sağlık hizmetlerinin yeni tarifesini mi? 
Yok yok bu torbada. 
Ha bir de Varlık Barışı...
Torbamızda, 15 Nisan itibariyle yurtdışında sahip olunan her türlü mal varlığı 31 Temmuz'a kadar bildirilirse, yüzde 2 vergiyle her türlü sorgu sual ve incelemeden kurtulma piyangosu da mevcut.  
Proje büyük... 
Fakat bu kadar gözalıcı bir projenin "müjdesini" Amerika'da veren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,  kanunun Ankara'daki Plan Bütçe Komisyonu görüşmelerine gelmedi. 
Ha keza, beklenen paranın akacağı Maliye'nin Bakanı Mehmet Şimşek de yoktu. 

TORBANIN FAYDALARI
- Torba kanunların sunduğu yazısız avantajların en mühimi budur işte:  
Sorumluyu, Yüce Meclis'te sorulması muhtemel kritik sorularla yüzleşme tehlikesinden kurtarır. 
IMF'ye borcu kapatmakla gururlandığınız günlerde, Varlık Barışı getirmenin, dış borçtaki artış ve "Aslında paraya çok ihtiyacımız var" anlamına geldiğini izah etmek zorunda kalmazsınız sözgelimi.
Şunu bilirsiniz çünkü:  Nasıl olsa Komisyon oturumunda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  "torba"nın sadece kendini ilgilendiren kısımlarına cevap verecektir. 
O yüzden "Bu düzenleme, PKK gelirlerinin aklanmasına da kapı açıyor mu?"  diye merak edenin doyurucu bir cevap alması mümkün olamaz.    
Ya da bir muhalefet milletvekili, "Varlık Barışı'ndan ne kadar gelir bekliyorsunuz?" diye soracak olur. İnanılması zor ama salondaki bürokrat  "Böyle bir çalışma yapılmadı" karşılığını verir. 
- Torba Kanun'un ikinci avantajı ise tasarı gerekçesini "ortaya karışık" siparişler misali, biraz ondan biraz bundan kısa ve çalakalem yazma keyfiyetidir. 
Sözgelimi özgün bir yasa olsa, ekonomik analiz yaparak, verilerle, tasarruf hacmiyle, bugünkü trendlerle bağlantılarını kurarak açıklayacağınız Varlık Barışı maddesini "milli ekonomiye kazandırmak" diye geçiştirebilirsiniz. 

"KANAAT VERİCİ BELGE" ŞARTI KALKTI
Varlık Barışı; parası olanlara, daha doğrusu çok parasını yurtdışında tutanlara bir tür vergi ayrıcalığı getiriyor. Aslında Türk vergi yükümlüsü,  kaynağı, geçmişi sorulmadan aktarım sağlayan bu tür uygulamalara nispeten şerbetli sayılır. Gelgelelim, geçen hafta MASAK raporuna dayandırarak, kalem kalem aktardığım terör örgütlerinin gelir kaynaklarının Varlık Barışı yoluyla aklanma ihtimali, şüyuu vukuundan beter bir hadise olsa gerek. 
Bu yöndeki kuşkuları artıran detay ise hiçbir şart aranmıyor olması. Daha önceki uygulamalarda, yurt dışından getirilecek paraların, Türkiye ile "bilgi değişimi" olan ve o ülkeden alınan "kanaat verici" belge ile kanıtlanması gerekiyordu. Plan Bütçe Komisyonu'na gelen metinde böyle bir koşul yer almıyor.
Tasarı Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Ama vekillere, muhalefet şerhi yazmaları için de 16 Mayıs Perşembe gününe kadar süre verildi. 
Varlık Barışı'nın yasalaşma sürecinde PKK gelirlerinin aklanmasına imkan tanıyabileceği yönündeki kuşkuların giderilmesi zorunludur.

 

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi