• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
12 Nisan 2013 Cuma

Bu emek çöpe gitmemeli

138 mesai gününüzü verip 155 toplantı yaptığınız, toplamda da 1160 saat emek harcadığınız bir konunun çöpe gitmesine gönlünüz ne kadar razı olur? 
Bu soru, "Yeni anayasa mı, ı-ıh uzlaşma çıkmaz" ezberini rahat telaffuz edenler için. Türkiye'nin ilk sivil toplumsal sözleşmesi iddiasıyla çıkılan bu zorlu yol değerlendirilirken, hepimiz zaman zaman toptancı yaklaşımların tuzağına düşüyoruz. Genellemelerle şekillenen zihinsel konfora kendimizi bu kadar kaptırmışken, arada somut verilere göz gezdirmek çok yararlı oluyor.  
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, taslak yazımına başladığı Mayıs 2012'den bugüne kadar:
-Uzlaşma Komisyonu olarak 32
-Yazım Komisyonu olarak 68
-1 no'lu Yazım Komisyonu olarak 33
-2 no'lu Yazım Komisyonu olarak 22 olmak üzere toplam 155 toplantı yapmış.
Bitmedi...

232 TOPLANTI 138 MESAİ GÜNÜ
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, yazım aşamasından önce Ekim 2011-Mayıs 2012'ye kadar geçen ve "veri toplama" dönemi olarak anılan zaman diliminde de:
 -Türkiye'nin dört bir yanında STK'larla toplam 77 kez bir araya gelmiş.
İkisinin toplamı 232. 
Danışmanların kendi aralarında yaptıkları toplantılar bu rakamlara dahil değil.
Mayıs 2012'den bu yana yapılan 155 toplantı için geçirilen mesai gününün toplamı ise 138 gün. 

TUTANAKLAR AÇIKLANDIĞINDA 
Üstelik kamuyonun yeterince bilmediği çok önemli bir ayrıntı var: Kürsü şehvetiyle yapılan ateşli konuşmaların şekillendirdiği gerilimle, Uzlaşma Komisyonu'nun atmosferi arasındaki büyük fark. O toplantılara gizlice girdiğimden değil; iktidarından muhalefetine komisyon üyeleriyle yaptığımız sohbetlerde, söz ettiğim algı uçurumu apaçık ortaya çıkıyor. 
İlk toplantılardaki ön yargılı bakışların, gergin ruh hallerinin, zaman ilerledikçe, samimi, birbirini anlamaya çabalayan bir atmosfere dönüştüğünü kimse reddetmiyor söz gelimi. Dahası, teorik ve kavramsal hukuk konularının çok yoğun tartışıldığı bu toplantıların yer yer kahkahalarla bölündüğü de biliniyor. 
Bütün bunları niye anlatıyorum? Kesintiye uğrasın ya da uğramasın, Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları bittiğinde, toplantı tutanakları yayımlanacak. 
Eğer kötümserler haklı çıkıp, komisyon uzlaşıya dayalı bir metin üretemezse, tutanaklar yayımlandığında çok önemli bir fırsatın kaçırıldığını görüp hayıflanacağız.

SÜRE UZATIMI SAĞLIK İŞARETİ
"Bu komisyondan bir anayasa çıkmaz"cıların dayandığı en önemli argüman çalışma süresinin sık uzatılması. 2012 sonu olan ilk tarih önce mart sonuna uzatılmıştı. Hafta başı yapılan son toplantıya bakılırsa da çalışmaların en erken mayıs ortası, en geç de hazirana kadar süreceği anlaşılıyor. 
Bir yandan ilk sivil toplumsal sözleşme gibi 140 yıllık bir kaderi değiştirebilecek iddialı bir çalışma. Diğer yanda bu çabaya eklemlenen çözüm süreci. 
Kolay değil; yaklaşık 120 maddeden bahsediyoruz. Evet, şu an itibarıyla uzlaşılan madde sayısının 30 olması, ümit verici değil. Ama kalan 90 maddenin büyük bölümünün, iktidar partisinin sistem değişikliği önerisi nedeniyle müteselsil hale geldiğini de gözden kaçırmamak gerekiyor. Sonuçta, Başbakan Erdoğan'ın başkanlık sistemine dair tavrında bir değişiklik olup olmaması; önümüzdeki bir aylık süreyi belirleyecek en önemli gösterge olmayı sürdürüyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi