• $13,4004
  • €15,1846
  • 792.061
  • 2005.68
19 Ağustos 2011 Cuma

Avrupalılar 'bize sıçramasın' diye ucundan tutuyor

Ne bombaları tükeniyor PKK'nın çeyrek yüzyıldır; ne mayını, ne de roketatarı. Evlatlarımızı vuran silahların paralarının, hangi 'saygın' şirketlere, hangi EFT sistemleri üzerinden ödendiğini bir kenara bırakalım.
Bu kadar silahın kaynağı olan, PKK'nın finansmanından söz edelim.
PKK'nın yıllık 300-500 milyon dolar düzeyindeki suç gelirleri, sayısız uluslararası rapora konu oldu. Bu raporları, vaktiyle birlik ve barış temalarıyla kurulmuş uluslar üstü kuruluşların Avrupalı memurları hazırlıyor. 
Aslında Avrupa'nın PKK'yla mücadele işbirliği konusundaki samimiyetsizliği, sır değil. Ama yine de terörle mücadele için şekillendirilen yeni strateji unsurları arasında, PKK'nın finansman kanallarının kurutulması için daha etkin olma maddesi de var. 
AB BAKANLIĞI DEVREDE
AB Bakanlığı, işte bu maddenin sonuç getirmesini sağlayacak kurumlardan biri.  AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Büyükelçi Haluk Ilıcak ile bu konuyu konuştuk.
 'PKK'nın ciddi bir çıkar grubu ve mafya örgütüne dönüştüğü'nü söyleyen Ilıcak'ın tespit ve değerlendirmeleri, yeni dönem konusunda yön çiziyor: 
- FİNANS KAYNAKLARI KESİLMELİ: PKK terörünün bitmesi için, finans kaynaklarının kesilmesi zorunlu. PKK, silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı yapıyor.  Dağ kadrolarına katılanlara para ödediği, ailelerine yardım yaptığı da bilinen gerçekler. Bu paranın önemli boyutu Avrupa'dan geliyor. 
- İADE DOSYALARINDAKİ VAHİM DURUM: Adi suçlardan hüküm giymiş, ya da suç işleyip Avrupa'ya kaçmış olanlar, Adalet Bakanlığımızca hazırlanan dosyalara istinaden iade edilirken, yine Adalet Bakanlığımızca, PKK'lılara, terör suçlularına ilişkin hazırlanan iade dosyaları, 'yetersiz', 'eksik', 'tercüme hatası var' gibi nedenlerle, büyük oranda işleme konmuyor veya geciktiriliyor. O arada da süre doluyor, adamlar serbest bırakılıyor. 
- PKK DESTEKÇİSİ SINIR DIŞI: Kilit konumundaki bazı Avrupa ülkeleri, üstüne giderlerse, sorunun oraya taşınacağı, orada da şiddet olabileceği düşüncesiyle işi ucundan tutuyor. Bu kadar bilgi akımı varken, 'neden üzerlerine gidilemiyor' denildiğinde, mantığımız bunun ancak böyle olabileceğini söylüyor. Hatırlayın, geçen yıl Avusturya'da yakalanan bir PKK destekçisi, ilgisiz bir ülkeye sınır dışı edildi. 
- GÖZ YUMANI DAHA BÜYÜK VURUR: Bu tabii bizi son derece rahatsız eden bir durum. Terör ancak ortak hareketle, etkin ve samimi işbirliğiyle yenilebilir. Bu mücadeleyi biz her alanda AB ile ortaklaşa yapmak istiyoruz. Bu işi Avrupalı 'dostlarımıza' dur durak bilmeden anlatmamız lazım. Terörün bugün 'bana dokunmayan yılan bir yıl yaşasın' mantığıyla hareket edenleri de bir gün vuracağı kesin. Bugüne kadar hep böyle oldu.

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları