• $15,915
  • €16,8653
  • 942.098
  • 2393.61
9 Haziran 2013 Pazar

Ankara siyasetine Gezi dersleri

Yazıya başlamadan önce hesapladım. Bugün Türkiye’yi yöneten Bakanlar Kurulu’nun yaş ortalaması 54.4. 
Gezi Parkı direnişine katılan eylemcilerin yüzde 70’i, kendisini hiç bir siyasi partiye yakın hissetmiyor. 
Katılımcıların yüzde 40’ı ise 19-25 yaş aralığında. 
Bilgi Üniversitesi’nin geçen hafta 3 bin katılımcıyla on-line ortamda yaptığı anket, “okumak isteyene” çarpıcı veriler sunuyor. En çok da siyasi partilere. Eğer temel varlık sebepleri iktidar olmaksa, siyasi partilerin, bu anketin sonuçlarını çok iyi çalışması gerekiyor.  
Açarak gidelim: 
- 19 yaşındaki bir “direnişçi”, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 sonbaharında ilkokul ikinci sınıfa başlamıştır. Türkiye’de Facebook’un 2007, twitter’ın ise 2010’da yaygınlaştığını anımsarsak, Gezi Parkı eylemcisi, 13’ünde Facebook’la, 16’sında da twitter’la tanıştı.  
- Gezi Parkı eylemcisi, henüz ortaokuldayken; sinema, müzik, edebiyat, eğlence başta olmak üzere, kainatın tüm kıpırtılarına açık ve aynı zamanda erişir hale geldi. Dünyada, yaşıtlarının nasıl yaşadığına tanıklık etti. Eylemci gençler büyürken; pırıltısız, asık suratlı geleneksel siyaset araçlarına gönül indirmek yerine; diledikleri filmi, müziği, şakayı, taraftarlık sembollerini, ellerinden düşürmedikleri ekranlara indirdiler. 
- Televizyonu, anne-babaları gibi baş tacı etmediler. Ankara siyasetinde kutsanan Salı “grupları”nın sahte ateşi, dolayısıyla bu kesimi hiç mi hiç kavramadı. Hatta bir çoğunun haberleri bile olmadı.  
- Sosyal medya araçları, gençlerin küresel farkındalığını artırırken müthiş bir iş daha başardı. Yaşlarının gereği, içlerinde taşıdıkları doğal mizah duygusu, tuşlardaki semboller aracılığıyla yeni bir dile ve içeriğe evrildi. Genç mizahı, ekrandan ekrana çoğalırken, yaratıcılığı da artırdı; mizah küreselleşti. 
- “Kendisini hiçbir partiye yakın hissetmeyen” direnişçilerin hatırı sayılır kısmının öğrenci olduğu anlaşılıyor. Henüz kooperatif taksidi ödemeye başlamamış, bireysel kredi için banka şubesinden adımını atmamış, dahası kredi kartı kullanmayan bir kesimden söz ediyoruz. Sözleri, tepkileri, pozisyonların, hesapların ağır filtrelerinden geçmiyor. Kendilerine şüpheyle bakıp, itiraz eden bazı büyükleri gibi kaybedecek çok şeyleri yok...  
- Son not: 19 yaşındaki direnişçi, son genel seçimlerde, seçme ehliyetine sahip değildi. Bir sonraki seçimde, siyasi partiler işte böyle bir kitleyi kavramaya çalışacak: Hoşnutsuz ama mizah duygusu gelişmiş, farkındalığı çok yüksek ama hesapsız. 

MÜDAHALE YENİDEN BAŞLAYACAKSA  
Eylemcilere hafta sonu müdahale edilmemesi kararı, hem iyi hem kötü haber olarak algılandı. İyisi malum. Kötüsü, müdahalenin yarın tekrar başlama olasılığı. Şüphesiz bu kararda, AK Parti MKYK’sının tarihinde ilk kez İstanbul’da toplanması da etkili olmuştur. İstanbul’da MKYK toplantısı yapılırken, eylemciye yoğun müdahale, gaz bombası, polis şiddeti gibi “istenmeyen görüntüler” herhalde siyaseten rasyonel olmazdı. (!) 
Bununla birlikte, polisin “dinlenmesi”, takviye gaz bombalarının sevk ve yerleşimi gibi ihtimaller de yabana atılmıyor. Geçen hafta Hatay’daki gösterilerde, Abdullah Cömert’in öldürülmesi üzerine gittiğim kentte o kadar yoğun bir gaz bulutu vardı ki, Ankara’nın üzerine Hatay’da gün boyu soluduğum o havayı hala ciğerlerimden atamadım. Ölümden dönenlerin yanında bu, hiç birşey... Ama uzmanlar, tıpkı Çernobil’in yıllar sonra Karadeniz’de kanserden yaygın ölümlere yol açması gibi, yoğun gaz bombası kullanımının solunum yollarında kalıcı etkiler yaratabileceğini söylüyor. Bir anlamı var mı bilmiyorum ama yazayım dedim.   

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister