• $16,082
  • €17,2272
  • 960.71
  • 2393.82
4 Ekim 2011 Salı

'Alman vakfı' bilmecesi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Alman Vakıfları'nın BDP ve CHP'li belediyelerle ilişkisi konusunda Makedonya dönüşü yaptığı açıklama, Güney Afrika'ya giderken yaptığı ikinci açıklamayla daha gizemli bir hal aldı. 
Başbakan'dan gelen koordinatlara baktığınızda -şimdilik- yeni sorulardan başka bir şey görünmüyor. 
Sırayla gidelim: 
İkinci açıklamaya rağmen berraklık kazanmayan temel soru şu: Başbakan 'Alman vakıfları' derken, adı en çok öne çıkan beş vakfı mı yoksa kredi finansmanı sağlayan KfW ile GTZ'yi mi kastediyor? Başbakan 'Vakıf altında fonlar' diyor.

VAKIF İHALE FİNANSMANI SAĞLAR MI?
Peki vakıflar ihale açabilir ya da bir ihaleye finansman desteği sağlayabilir mi?
Yani Başbakan'ın 'daha önce tartışılmıştı' diye adını vermediği Friedrich Ebert Vakfı veya diğer vakıflar, Türkiye'deki ihalelere finansman desteği sağlayabilir mi?
Mevcut veriler, bu soruya hukuken 'evet' demeyi mümkün kılmıyor. Ama Başbakan'ın kastı; vakıf değil de Alman finansman kuruluşlarıysa, 'Suç nedir, nerededir?' sorusu akla geliyor. İki nedenle:
Birincisi: KfW'de olduğu gibi bu kuruluşların varlık sebebi, zaten proje finansmanı. İkincisi ise Hazine'nin bağlı olduğu bakanlık onay vermeden, ne bu hibeler alınabilir ne de krediler kullanılabilir.

BATMAN BELEDİYESİ'NE HİBE, BAŞBAKAN İMZASINA DAYANIYOR
Uzağa gitmeye gerek yok: 15 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazete'de bir Milletlerarası Anlaşma yayımlandı. Bu anlaşmayla, Başkanı halen KCK davasından tutuklu Batman Belediyesi'ne 1 milyon 117 bin euroluk hibe veriliyor.
(Batman Belediyesi'nin resmi web sitesinde Başkan Nejdet Atalay'ın fotoğrafının altında 'Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi C1/2 oda Diyarbakır' adresi dikkat çekiyor.)
Kuşkusuz Batman Belediyesi, bu anlaşmayı KfW ile tek başına yapmıyor, yapamaz da. Taraflardan biri Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yönetimindeki Hazine Müsteşarlığı.
Dahası, aynı Resmi Gazete'de bu hibenin, 11 Nisan 2006 tarihli Türkiye-Almanya Mali İşbirliği Anlaşması'na dayandığı belirtiliyor. 2006 tarihli o anlaşmanın altında da Başbakan Erdoğan'ın imzası var...
Devam edelim. 
Başbakan, bu vakıfların kendisiyle gündeme gelmediğini, 'ana muhalefet partisine yardımının daha önce tartışma konusu' olduğunu hatırlattı. 
Gerçekten de 2008'de Deniz Feneri olayının peşi sıra, CHP'nin bu dosyayı, Friedrich Ebert Vakfı'ndan 85 bin euro yardım karşılığı aldığı iddiası ortaya atılmıştı.
Başbakan dün, 'O gün bu işin üzerine gidilmediği için belli noktada kalmıştır' deyince üç yıl önce iddiaların hedefindeki isim olan Ali Kılıç'ı aradım. Kılıç, Talip Doğan Karlıbel'in gündeme taşıdığı o iddianın 'Alman Büyükelçiliği, Ebert Vakfı ve ilgili banka olmak üzere üç kurumca da yalanlandığını, belgenin de sahte olduğunun ortaya çıktığını' söyledi. Ve ekledi:
'Hazine, Başbakan'a bağlı. Eğer Alman vakıflarıyla böyle bir işbirliği içine girmişse durum çok daha vahim.  Bu kadar kuşkulu bir durum varsa, bu vakıflara nasıl referans mektubu, garanti veriliyor. Ayrıca bir diğer Alman Vakfı Konrad Adenauer. Türkiye'de o kadar çok belediye ile işbirliği içindedir ki. Örneğin bu vakıfla çok yakın olan Sayın Bülent Akarcalı, önceki dönemde AKP'nin Çankaya Belediye Başkan adayıydı. Bu nasıl izah edilecek?'
Ve bir ayrıntı: Alman vakıfları ile CHP'nin ilişki içinde olduğu iddiasını gündeme taşıyan Karlıbel, aynı zamanda Fenerbahçe'yi UEFA'ya şikayet eden isim.
Bu rastlantının özel bir anlamı var mı, bilmiyorum. Ancak gazetecilere 'konuyu araştırmaları' telkininde bulunan Başbakan'ın, 'teknik takibe' atıfta bulunduğunu hatırlatalım. Erdoğan dün de CHP'ye 'bizi ararlarsa yardımcı oluruz. Medya önünde tartışmayız' dedi. İki cümle yan yana okunduğunda,  gizemi çözecek ayrıntıların, 'o teknik takipte' saklı olduğu anlaşılıyor.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı

Rus balıkçının ağına takıldı! Görenler dokunmaya bile korktu