• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
25 Mart 2018 Pazar

İki kare iki mesaj

Sayın Cumhurbaşkanımızın 24 Kasım 2017 tarihinde ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası servis edilen fotoğrafta Çanakkale Savaşı’nda tarih yazan 57. Alay’ın sancağının bulunması dikkat çekmişti.

57. Alay, Çanakkale Savaşı’nın başlangıcı olan Anzak Çıkarmasını durdurmak için 15 Nisan 1915 sabahı 10’ar kişilik gruplar halinde harekete geçen ve Anzak birliklerini büyük kayıplarla geri çekilmek zorunda bırakan efsaneleşmiş bir birliktir. Komutanları Hüseyin Avni Bey başta olmak üzere mevcudunun üçte ikisinin şehitlik mertebesine ulaştığı bilinmektedir.

Efsane Alay, Çanakkale Savaşı’ndan sonra, önce Galiçya Cephesi’nde sevk edilmiş, ardından bağlı olduğu 19’uncu Tümen ile birlikte Filistin Cephesi’ne gönderilmiştir. Filistin Cephesi’nde birçok muharebeye katılmış, son olarak Nablus Meydan Muharebesi’nde mevcudunun hemen hemen dörtte üçünden fazlasını şehit vermiştir. Kahramanlıklarından dolayı dünyada en çok madalyaya sahip alay olarak değerlendirilmektedir.

Bu kahramanların anısına o günden beri Türk ordusunda 57. Alay bulunmamaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımız 57. Alay sancağıyla Trump ve benzerlerine şu mesajı vermişti: “ Son neferimize kadar savaşmak pahasına Türkiye üzerinde asla ve asla operasyonyapılmasına izin vermeyiz”

Ve öylede oldu.

Dün Conkbayırı’nda, Seddülbahir’de, Filistin Cephesi’nde kanının son damlasına kadar savaşan 57. Alay’ın torunları, Zeytindalı Operasyonunun 57. gününde ve yine bir 18 Mart sabahı Amerika, Avrupa ve NATO tarafından desteklenen terör ittifakına Afrin’i dar ederek tarih yazdılar.

ABD, AB, NATO’nun desteklediği terör ittifakını 5000 tır ağır silah yardımı, yüzlerce kilometre hendek kahraman ordumuzun elinden kurtaramamıştır.

Dedeleri tarih yazan torunlar, tarih okumakla yetinmez tarih yazarlar.

Tarih boyunca destan yazmak, çağ açıp çağ kapatmak, tarihin seyrini değiştirmek Allah’ın bu Millete verdiği bir vasıf olagelmiştir.

Çaldıran’da, Çanakkale’de, El Bab’da, Afrin ’de ve tüm cephelerde dünyanın bizden öğrendiği büyük hakikat: “Mektebinde şehadet olan bir milletin kaderinde esaret yoktur” gerçeğidir.

Afrin Türkiye için bataklık olur korkaklığını dillendirenlere, Münbiç’te, Sincar’da, Kandil’de… görüşmek üzere temennisiyle, 57 günde Afrin’i teslim alan 57. Alay’ın torunlarını tebrik ediyor, Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifa diliyorum. Ecdâdımızın heybeti marûf-i cihandır.

Fıtrat değişir sanma, bu kan yine o kandır.

***

Afrin Operasyonu sonrası,TSK tarafından paylaşılan fotoğraflarda binlerce kilometre uzaktan terörle mücadele adı altında gelerek, milyonlarca insanı katleden, evsiz yurtsuz bırakan ABD ve Batı’lı ülkelerin düzenlediği askeri operasyonlar ile Türkiye’nin düzenlediği askeri operasyon arasındaki fark gösterilmiştir.

Fotoğrafın bir tarafında siviller zarar görmesin diye canını veren Mehmetçiğimizin terörden temizlediği Afrin, diğer tarafında da “DEAŞ’ı yok edeceğiz “yalanıyla Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren, milyonlarca masumun katili ABD’nin terör örgütleriyle girdiğiRakka yer alıyor.

Ordumuzun 57 gün operasyon düzenlediği Afrin ‘de evler, dükkanlar, ağaçlar dimdik ayakta. Tek bir sivile dahi zarar verilmemiş. ABD’nin operasyon düzenlediği Rakka’da ise sağlam tek bir bina kalmamış. Binlerce sivil katledilmiş, sakat bırakılmış, göçe zorlanmış.

Sayın Cumhurbaşkanımız Türk’ün farkını, “Eğer biz teröristler ve Suriye’de yaptıklarını gördüğümüz kimi ülkeler gibi vicdanımızı, hassasiyetlerimizi bir kenara bıraksak Afrin’i almak 3 gündü, 3 gün.” sözleriyle özetlemiştir.

Evet Türkiye Afrin’i bir an önce almak için ABD gibi davransaydı Afrin 2-3 gün içinde alınırdı ve manzarası da Musul gibi bitap, Rakka gibi virane olurdu.

Biz Afrin’e, El Bab’aaltın ve petrollerini sömürmek için girmedik, tarihin tekerrürüne memur kılındık. Zulme son verip, adaleti tesis edip, ekmeğimizi bölüşüp, toprakları asıl sahiplerine teslim ederek çekileceğiz.

Afrin Zaferi, tek sivilin dahi burnu kanamadan ve şehirler zarar görmeden terör örgütleriyle ve onların tasmalarını ellerinde tutanlarlanasıl mücadele edilebileceğini dünyaya göstermesi bakımından kıymetlidir, milattır.

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Arıyı yemeye çalışınca olanlar oldu! Son halini gören kahkahayı basıyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor