• $9,4962
  • €11,0485
  • 548.568
  • 1519.25
5 Ağustos 2018 Pazar

Hekimce bir bakış: Demans

Demans, halk arasında bilinen ismiyle bunama, kişinin zihinsel ve sosyal fonksiyonlarının, günlük işlerini sürdürmesini etkileyecek derecede ve ilerleyici biçimde kaybına neden olan bir grup beyin merkezli hastalığın bütünsel adı olup yelpazesi oldukça geniştir. Alzheimer hastalığı demans vakalarının yüzde 60 ila 80’ini oluşturmaktadır.

Özellikle yaşlı bireylerde gözlemlenen demansın çeşitli belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri depresyon ve/veya kaygı bozukluğu, değişim korkusu, kelime seçmede zorlanma, değişken ruh hali, kişi veya nesnelere saldırganlık, unutkanlık, korku hissi, çok küçük bir aksilik ya da eleştiriye aşırı tepki, ruh halinde ani değişiklikler, belirgin hafıza kaybı… şeklinde sıralamak mümkündür.

Demans, kanser ve kalp ve damar hastalıklarıyla birlikte yüzyılımızın en tahrip edici hastalıklarından biridir. Yaşlı hastalığı olması münasebetiyle dünya nüfusunun hızla yaşlanması demans hastalığının ayak seslerinin duyulmasını beraberinde getirmektedir.

Demans, sadece hastaları değil, onlara bakan hasta yakınlarını, sosyal çevresini de ciddi zorluklarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu durum hasta yakınlarının ciddi psikolojik sıkıntılar yaşamasını beraberinde getirmektedir.

Demans hastası eğer bir süper gücün lideriyse varın dünyanın nasıl bir dertle karşı karşıya olduğunu siz hesaplayın.

Trump’ın Çelişkili Tavır ve Davranışlarına Hekim bakış açısıyla bakmak

Yukarıdaki tanım ve belirtilere binaen dünyada demans hastası lider kimdir diye soracak olursam eminim herkes Donald Trump yanıtını verecektir.

Çünkü Trump da tıpkı demans hastaları gibi değişken bir ruh hali sergilemekte, ailesi dahil dünyada her ülke ve kesimle kavga etmekte, verdiği sözleri kısa sürede unutmakta, eleştirilere aşırı tepki vermekte ve kelime seçmekte zorlanmaktadır.

Biraz somutlaştıralım;

Başkan Trump’ın attığı tweetlere bakın edebi kuralların zerresini göremezsiniz.

“Türkiye’nin terörle mücadelesini destekliyoruz” açıklamasını yapar ama aynı anda FETÖ, PKK, YPG, DAİŞ gibi terör örgütlerini desteklemekten geri durmaz.

Komşuları dahil kavga etmediği devlet çok azdır. Devletleri geçtim eşiyle el ele tutuşma konusunda bile kameralar önünde kavgalarına çok kez tanık olduk. Varın evin içini siz düşünün!

Beyaz Saray çalışanları Trump’ın on dakika içerisinde aynı hikâyeyi üç kez anlattığına şahit olduklarını ifade etmektedirler.

Çok küçük bir aksilik ya da eleştiriye aşırı tepki göstermektedir (Ülkesinin basın kuruluşlarıyla tartışmalarını hatırlayın).

Bu ve benzeri pek çok olay Trump’ın demans vakası olduğunu düşündürmektedir.

ABD halkı ve bilim çevreleri bile Başkan Donald Trump’ın akıl sağlığından emin değiller.

ABD’de önde gelen bir dizi psikiyatristin katıldığı bir konferansta, Trump’a ‘tehlikeli bir akıl hastalığı bulunduğu’ yönünde teşhis konulmuştur.

New York Üniversitesi psikiyatri bölümünden James Gilligan,Trump hakkında “Bu adamın ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak için tehlike uzmanı olmanız veya bu konu üzerinde 50 yıl çalışmanız da gerekmiyor” ifadelerini kullanmıştır.

ABD’de yapılan bir anket, halkın yüzde 70’e yakın bölümünün Başkan Trump’ın aklının başında olmadığını düşündüğünü ortaya koymuştur.

Bir hekim olarak bende Başkan Trump’ın davranışlarının bu bakış açısıyla değerlendirilmesinde fayda görmekteyim. Çünkü toplum içindeki hareketleri merhum Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin’i hatırlatmaktadır.

Devlet yönetmek, hele de dünya siyasetine yön veren ABD gibi devasa bir devleti yönetmek akıl sağlığı, ciddiyet ve sorumluluk gerektiren bir iştir.

Amerikan sağlık otoriteleri bu konuyu önemsemelidir. Unutulmasın ki, hastalık kişinin suçu değildir, hele onu bahane ederek kişiyle dalga geçme konusu hiç değildir.

Selametle kalın…

<p> </p>

CHP-HDP ortaklığı... Çatlak kapıda mı?

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu